Rosyjskie służby stawiają coraz cięższe zarzuty ukraińskiej pilotce. Nadia Sawczenko już rok przebywa w rosyjskim więzieniu. Początkowo oskarżono ją o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy, a teraz Komitet Śledczy twierdzi, że jest bezpośrednio odpowiedzialna za ich śmierć.

Nadia Sawczenko walczyła w jednym z ukraińskich batalionów przeciwko separatystom, w Donbasie. Rok temu została porwana i przekazana Rosjanom. Ci oskarżyli ją o to, że podając ukraińskiej artylerii namiary na ekipę rosyjskiej telewizji, przyczyniła się do śmierci dwóch pracowników stacji „Rossija”. Jak informuje rozgłośnia Echo Moskwy prokuratorzy postanowili pójść jeszcze dalej, zarzucając kobiecie bezpośredni udział w zabójstwie. Jej obrońcy nie wiedzą na jakiej podstawie śledczy doszli do takich wniosków. - „Być może zmieniła im się koncepcja” - twierdzi adwokat pilotki Ilia Nowikow.

Nadia Sawczenko jest ukraińską deputowaną. Jednak nie zważając na immunitet, Rosjanie nie zgodzili się wpisać jej na listę wymiany jeńców.