Prezydent Burundi Pierre Nkurunziza powrócił do kraju, dzień po wojskowym zamachu stanu. Do przewrotu w tym środkowoafrykańskim kraju doszło, gdy prezydent był z wizytą w Tanzanii. Informację o powrocie Pierre'a Nkurunzizy podało AFP, powołując się na informacje prasowe z jego otoczenia.

Wcześniej Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła autorów przewrotu w Burundi. Wczoraj o odsunięciu od władzy prezydenta Nkurunzizy poinformował lider zamachu stanu Godefroid Niyombari.

Gwałtowne protesty w Burundi wybuchły pod koniec kwietnia, gdy Nkurunziza zapowiedział, że będzie kandydował na trzecią kadencję w czerwcu, choć konstytucja na to nie pozwala. Sam prezydent twierdzi, że jego pierwszej kadencji nie należy brać pod uwagę, bo wówczas wybrał go parlament.

Reklama

Od początku starć w Burundi zginęło co najmniej 25 osób. Teraz obie strony walk twierdzą, że opanowały stolicę. Najbardziej zacięte walki toczyły się dziś w rejonie gmachów państwowego radia i telewizji. Ich nadawanie było na chwilę wstrzymane.

Na konflikt zareagowała wspólnota międzynarodowa. Waszyngton apeluje o spokój i zawieszenie broni. Zapewnia, że nie uznaje odsunięcia od władzy prezydenta Pierre'a Nkurunzizy. Unia Afrykańska wzywa do pokojowego rozwiązania kryzysu, a Unia Europejska ostrzega, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli.