Musimy dbać o to, aby pamięć nie zgasła - mówił do młodych Europejczyków w Auschwitz- Birkenau, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Tysiąc młodych osób z dziesięciu krajów Unii przyjechało oddać hołd ofiarom Holokaustu na terenie dawnego obozu w ramach projektu „Pociąg Tysiąca”.

W czasie spotkania przed Pomnikiem Ofiar Obozu przewodniczący Martin Schulz, apelował do młodych mieszkańców Europy, aby historia Holokaustu się nie powtórzyła.

„Zwracam się do Was jako do tych, którzy przybyli do Auschwitz z całej Europy, aby oddać cześć zmarłym, nie pozwolić, by zgasła pamięć oraz by powróciły demony przeszłości: to będzie Wasza Europa. Od Was będzie zależało wypełnienie przyrzeczenia danego tym, którzy przeżyli - „Nigdy więcej!” - oraz spełnienie ich nadziei na budowę lepszego świata. I kiedy spoglądam na Was, którzy podróż śmierci zmieniliście w podróż nadziei, jestem spokojny o przyszłość Europy.”

Reklama

Martin Schulz zwracał uwagę, że antysemityzm, rasizm, brak tolerancji i skrajne nacjonalizmy znów wracają do krajów europejskich. „Odczuwam złość i ból, widząc, że znów w Europie podpala się schroniska dla osób ubiegających się o azyl, a populiści wzniecają nienawiść. Nigdy jednak nie pozwolimy, aby demony przeszłości ponownie odniosły zwycięstwo.” - podkreślał przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W czasie uroczystości na terenie niemieckiego obozu Auschwitz- Birkenau Martin Schulz razem z tysiącem młodych osób, złożył bukiety czerwonych róż na pomniku upamiętniającym ofiary Zagłady.