Aktywna sobota kandydatów na prezydenta. Politycy największych partii, walczący o najważniejszy urząd w państwie, odwiedzali dziś miasta, licząc na poparcie ich mieszkańców.

Ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski był dziś w Katowicach. Wspólnie z prezydentem Węgier obchodził dzień polsko-węgierskiej przyjaźni.
W jego ramach odsłonięto pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Podczas II wojny światowej wspólnie uratowali około 5 tysięcy polskich Żydów.


Komorowski podczas odsłonięcia pomnika podkreślał, że miejsce, gdzie stanął pomnik, ma bardzo duże znaczenie. Jest ono bowiem symbolem "nowych czasów" i w Katowicach, i w Polsce. Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że pomnik będzie działał na naszą wspólną wyobraźnię, budując zobowiązanie, aby przyjaźń polsko-węgierską umacniać".

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda był dziś w województwie podlaskim. Wizytę rozpoczął od Białegostoku.

Na początek było spotkanie w Pałacu Branickich, organizowane przez środowisko akademickie. Andrzej Duda powiedział, że spotyka się z młodymi, by rozmawiać z nimi jak powinna wyglądać Polska i jak w naszym kraju powinna być realizowana prezydentura. "Dla mnie ważni są ludzie młodzi, to jest przyszłość naszego kraju" - zapewniał zgromadzonych.

Po Białymstoku Duda miał w planie Grajewo, Augustów, Raczki, Suwałki i Sejny. Jutro odwiedzić ma siedem kolejnych miejscowości w Podlaskiem.
Dziś Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry udzieliła Dudzie poparcia w wyborach prezydenckich.

Z kolei kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek pojawiła się w Poznaniu. Wygłosiła tam krótkie oświadczenie.
Ogórek powiedziała kilka zdań na temat bieżącej sytuacji. "Jesteśmy już poza etapem, kiedy pytaliśmy czy będzie zamach. Teraz jesteśmy w momencie, gdy pytamy - kiedy ten zamach będzie" - mówiła.

Kandydatka SLD miała też w planie spotkanie z wielkopolskimi samorządowcami partii.

Kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach prezydenckich Adam Jarubas był dziś na Lubelszczyźnie. Podczas konferencji prasowej w Lublinie mówił o wzmacnianiu obronności Polski.

"Bardzo ważne jest , żeby oprócz wzmacniania polskiej armii domagać się wywiązania z deklaracji sojuszniczych, w zakresie obecności wojsk NATO w Polsce" - mówił Adam Jarubas. Jak dodał, jego zdaniem takie bazy powinny powstać nie na zachodzie Polski, ale właśnie na wschodzie, na Lubelszczyźnie. Zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, to od początku będzie się domagał powstania takich obiektów. Zasugerował, że baza mogłaby zostać utworzona na przykład w Białej Podlaskiej, w której jest lotnisko.

W dzisiejszych planach kandydata ludowców było jeszcze odwiedzenie takich miejscowości jak Chełm, Rejowiec, Zamość, czy Biłgoraj.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja.