Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaproszony do Brukseli na czwartkowy, unijny szczyt. Ukraińskie media donoszą, że do udziału w spotkaniu zaprosił go przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Nie ma na razie oficjalnego potwierdzenia tej informacji. Polskie Radio dowiedziało się natomiast, że to był jeden z tematów rozmowy telefonicznej szefa Rady Europejskiej i ukraińskiego prezydenta.

Spotkanie z unijnymi liderami byłoby sygnałem wsparcia dla prezydenta, zwłaszcza teraz, gdy dochodzi do eskalacji konfliktu na Ukrainie. Petro Poroszenko w ubiegłym roku dwukrotnie był zapraszany do Brukseli na europejskie szczyty, na których wygłaszał przemówienia. Wtedy spotkało się to jednak z różnymi reakcjami unijnych liderów i nie wszyscy przyjęli zaproszenie z entuzjazmem. Czwartkowy szczyt, na którym ma pojawić się Petro Poroszenko, będzie poświęcony głównie sytuacji na Ukrainie.

Narada odbędzie się dzień po rozmowach w Mińsku liderów Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji. Od przebiegu tego spotkania Unia Europejska uzależnia dalsze decyzje dotyczące relacji z Moskwą. Na razie, w oczekiwaniu na rezultaty spotkania, odłożyła do poniedziałku wejście w życie nowych sankcji dyplomatycznych.