Gang paliwowy rozbity. Przestępcy oszukali Skarb Państwa na kilkaset milionów złotych.
Reklama

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 13 osób. Jak wyjaśnia Katarzyna Balcer z biura prasowego CBŚ, gang stosował mechanizm tzw. karuzeli fikcyjnych transakcji. Polegał on na tym, że firmy sprowadzały na teren Polski paliwa, a następnie za pomocą fikcyjnej dokumentacji na niby przekazywały te paliwa od jednego podmiotu do drugiego po to, by uniknąć opodatkowania. W ten sposób sprowadzono do Polski blisko 500 milionów litrów paliwa o wartości blisko 2 miliardów złotych. Skarb Państwa stracił około 330 milionów złotych. Zyski z nielegalnej działalności inwestowane już były w legalne przedsięwzięcia, takie jak budowa osiedli mieszkaniowych oraz biurowców.

Zatrzymani to ścisłe kierownictwo gangu. Usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i ukrywania dochodów pochodzących z przestępstw. Wobec pięciu zatrzymanych zastosowano areszt. Zabezpieczono też - na poczet grożących podejrzanym kar - nieruchomości, pieniądze na rachunkach bankowych i udziały w spółkach o łącznej wartości 167 mln zł. Wobec 5 osób sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec pozostałych poręczenia majątkowe w kwotach do 100 tys. złotych.

W zakrojonej na szeroką skalę akcji policji uczestniczyło 500 funkcjonariuszy wszystkich służb, przebiegała ona na terenie 9 województw.