Kanonizacja tego misjonarza to - jak powiedział wczoraj papież po przylocie na Sri Lankę - główny cel jego podróży duszpasterskiej na wyspę. "Najważniejszym punktem wizyty będzie kanonizacja błogosławionego Józefa Vaz, którego wzór chrześcijańskiej miłości i szacunku dla wszystkich ludzi, bez względu na pochodzenie etniczne lub religię, dzisiaj wciąż nas inspiruje i poucza" - powiedział Franciszek.

Ojciec Vaz na kilka stuleci przed Soborem Watykańskim II, nie mając na to formalnej zgody władz kościelnych, włączał miejscowych mieszkańców do działalności apostolskiej, stosując w praktyce to, co dziś nazywa się inkulturacją misyjną.

Dzięki takiej postawie i jego osobistemu zaangażowaniu Kościół katolicki na wyspie w ciągu kilku lat stał się prężny i mocno zakorzeniony w miejscowym narodzie. Józef Vaz cieszył się wielkim autorytetem nie tylko wśród katolików, ale także wśród wielu innych mieszkańców kraju. Zmarł w opinii świętości w wieku niespełna 60 lat, 16 stycznia 1711.

21 stycznia 1995 podczas Mszy św. w Kolombo św. Jan Paweł II ogłosił tego indyjsko-portugalskiego kapłana z Goa błogosławionym. 20 lat później, w 304. rocznicę jego śmierci Franciszek ogłosił go świętym.