Prasa w Niemczech obszernie opisuje wczorajszą tragedię w Pakistanie. W zamachu na szkołę w Peszawarze zginęło 141 osób, w większości dzieci. Komentatorzy największych gazet nazywają zamach barbarzyństwem.

Jak czytamy w „Suedeutsche Zeitung”, to, co wydarzyło się w Peszawarze, to czysty terror. Zamachowcom chodziło o to, aby mordować możliwe spektakularnie.

Gazeta zauważa, że od miesięcy rośnie liczba zamachów, dokonywanych przez talibów w Pakistanie i sąsiednim Afganistanie. Z tego drugiego kraju wycofują się właśnie siły międzynarodowej koalicji, choć, jak widać, terroryści nie zostali pokonani.

Zdaniem komentatora gazety, byłoby potworne, gdyby Talibowie znowu siali terror w Afganistanie. Ale zagrożenie dla Pakistanu to zupełnie inny kaliber. Kraj ten jest strategicznie ważniejszy dla regionu, a poza tym posiada broń atomową. Jak czytamy, byłoby koszmarem, gdyby Talibowie przejęli tam władzę.

Komentator „Die Welt” podkreśla, że nie wolno ignorować sytuacji w Pakistanie. Gdyby wygrali tam Talibowie, brutalnie odczułyby to także Niemcy - czytamy w „Die Welt”.