W grudniu możliwe wystąpienie prezydenta Ukrainy na forum polskiego parlamentu. Taką nadzieję wyraził marszałek Sejmu. Podczas konferencji przed rozpoczęciem posiedzenia Radosław Sikorski mówił, że jeszcze dziś posłowie zajmą się projektem ustawy o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską.

Nie muszę tłumaczyć, jak ważna to kwestia dla Polski, dla Europy i dla mnie osobiście - mówił. Zaznaczył, że to realizacja marzeń narodu ukraińskiego o europejskiej integracji. Wyraził też nadzieję, że prezydent Bronisław Komorowski będzie mógł podpisać ustawę ratyfikacyjną w dniu wizyty w Warszawie prezydenta Ukrainy - 17 grudnia.

Umowę stowarzyszeniową podpisywano w dwóch turach - w marcu część polityczną, a w czerwcu gospodarczą. Ratyfikował ją już Parlament Europejski. Aby porozumienie weszło w życie, muszą to zrobić wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską miała być podpisana w listopadzie ubiegłego roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Nie zgodziły się na to ówczesne władze w Kijowie. Doprowadziło to do wielotygodniowych protestów Majdanie.