Przed Platformą Obywatelską kilkanaście miesięcy pracy i przygotowań do wyborów parlamentarnych - powiedziała premier Ewa Kopacz po zakończeniu głosowania w wyborach samorządowych.

Z sondażu exit polls wynika, że PiS wygrało w głosowaniu do sejmików wojewódzkich. Według tego badania, partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 31,5 procent głosów, zaś drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska z wynikiem 27,3 procent.
Premier Ewa Kopacz powiedziała, że Platforma Obywatelska nie będzie kwestionować wyników głosowania. Pogratulowała też PiS-owi wyborczego zwycięstwa. Szefowa rządu wyraziła nadzieję, że jej partia nadrobi straty przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym roku. "Czas zwycięstwa dla Platformy nie minął" - dodała.


Ewa Kopacz przypomniała, że kandydatów PO czeka też rozgrywka w drugiej turze wyborów na prezydentów miast. Wyraziła nadzieję na wygraną Hanny Gronkiewicz - Waltz w Warszawie, Rafała Dutkiewicza we Wrocławiu.

Według badania exit-poll Ipsos dla TVN24, TVP Info i Polsatu, w Warszawie odbędzie się druga tura wyborów na prezydenta miasta. O to stanowisko powalczą Hanna Gronkiewicz-Waltz z PO i Jacek Sasin PiS. Urzędująca prezydent zdobyła, według badania, 48,8 procent głosów. Jacek Sasin uzyskał 26 procent.

Dogrywka szykuje się również w Krakowie. Do drugiej tury przechodzą Jacek Majchrowski (39,8 procent) i Marek Lasota startujący z listy PiS (25,9 proc.) - wynika z sondażu Ipsos.

We Wrocławiu w drugiej turze zmierzą się obecny prezydent, popierany przez PO, Rafał Dutkiewicz (46,1 procent) oraz Mirosława Stachowiak- Różecka z PiS (21,3 procent).

Dogrywki odbędą się także w Poznaniu, Katowicach i Gdańsku - wynika z badania Ipso

Według exit polls, PSL uzyskało 17 procent poparcia. Mandaty do sejmików zdobył także SLD-Lewica Razem z wynikiem 8,8 procent. Pozostałe ogólnopolskie komitety nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.