Polskie Stronnictwo Ludowe a także Prawo i Sprawiedliwość to partie, które najlepiej poradziły sobie w wyborach samorządowych. Takiego zdania jest politolog, doktor Bartłomiej Biskup, gość Polskiego Radia 24.

Powiedział on, że każda z partii będzie chwalić się dobrymi wynikami, ale łatwo zauważyć, kto wypadł najkorzystniej. Politolog zauważył, że po przeliczeniu głosów na mandaty radnych okaże się, że najwięcej będzie ich mieć PSL, zyska też Prawo i Sprawiedliwość.

W opinii doktora Biskupa, największym przegranym wyborów jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Poparcie dla niego bardzo spadło i, zdaniem politologa,

Sojusz musi się poważnie zastanowić, co dalej robić w Polsce i jaką być partią. Komentując wynik Platformy Obywatelskiej, doktor Biskup powiedział, że jest on średni, a politycy tej partii liczyli na więcej.

Reklama

Wyniki wyborów samorządowych nie są jeszcze - według politologa - oznaką przetasowania na scenie politycznej. Z taką oceną będziemy musieli poczekać do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Jak wynika z sondażu exit-poll Ipsos dla TVP Info, TVN24 i Polsatu - PiS zdobyło 31,5 procent głosów. Drugie miejsce zajęła PO z wynikiem 27,3 procent. Na trzecim miejscu jest PSL z 17 procentami poparcia. Mandaty do sejmików zdobył także komitet SLD-Lewica Razem z wynikiem 8,8 procent. Pozostałe ogólnopolskie komitety nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego.