SLD zapowiada złożenie wniosku o wotum nieufności dla ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Przewodniczący SLD Leszek Miller powiedział w radiowej Trójce, że chodzi między innymi o tę wypowiedź Marka Sawickiego, w której nazwał polskich rolników frajerami ale nie tylko. Dodatkowo polityk wymienił nieprzygotowanie osłon rekompensujących rolnikom ich straty z powodu wstrzymania eksportu do Rosji oraz niewyjaśnioną sytuację z opłatami za nadprodukcję mleka.

- To cały ciąg spraw, które powinny być realizowane, a nie są - wyjaśnił Miller.

Do złożenia wniosku jest potrzebne 69 głosów, a SLD ma 31 posłów. Leszek Miller ma jednak nadzieję, że podpisy uda się zebrać. SLD zaprasza do złożenia podpisów wszystkich, którym zależy na polskiej wsi i którzy uważają, że minister Sawicki powinien odejść.

Leszek Miller powiedział, że jego partia ma własny program dla rolnictwa. Chce między innymi nowelizacji ustawy o KRUS. Obecnie często w KRUS ubezpieczają się osoby, które nie mają z rolnictwem nic wspólnego. Trzeba wyeliminować tę możliwość - mówił Miller. Jak dodał, SLD chce też zróżnicowania składki płaconej na KRUS.

inister rolnictwa nazwał rolników „frajerami”, oceniając ich działania w kontekście rosyjskiego embarga na polskie warzywa i owoce. Potem mówił, że przeprasza, jeśli rolnicy poczuli się urażeni. Według niego jednak, to słowo nie jest obraźliwe.