Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen zapewnił, że jego kraj jest gotowy obniżyć cenę za tranzyt gazu przez swoje terytorium. Poruszono też m.in. temat sytuacji na granicy z Białorusią.

Zełenski poinformował szefową KE o rozwoju sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy "w związku z napięciem wokół ukraińskich granic oraz o staraniach Ukrainy, mających na celu pokojowe uregulowanie" - czytamy w komunikacie biura prezydenta, opublikowanym w środę wieczorem.

Rozmawiano też o zaostrzeniu sytuacji na granicy UE-Białoruś i Ukraina-Białoruś. Strony stwierdziły, że ta sytuacja jest "hybrydowym atakiem, wymagającym wspólnych wysiłków i współpracy".

Prezydent poinformował von der Leyen o tym, jakie kroki podejmuje Ukraina, by wzmocnić bezpieczeństwo na granicy z Białorusią. Rozmawiano o możliwościach rozszerzenia współpracy między Kijowem a Brukselą w sferze migracji i pomocy UE na rzecz wyposażenia ukraińsko-białoruskiej granicy.

Podczas rozmowy poruszono też temat europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, a Zełenski po raz kolejny podkreślił, że gazociąg Nord Stream 2, to zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy.

Zełenski zadeklarował, że Ukraina jest gotowa obniżyć cenę za tranzyt gazu przez swoje terytorium oraz może udostępnić swoje podziemne magazyny dla strategicznych rezerw paliwa - podaje biuro prezydenta.

Szef ukraińskiego państwa podziękował za poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, w tym za "twarde sygnały, które Ursula von der Leyen wysłała podczas niedawnej wizyty w Waszyngtonie".