Najpierw zbyt dużo napojów wyskokowych, potem noc na izbie wytrzeźwień. Skarbnik PO Łukasz Pawełek trafił tam po tym, jak Straż Miejska znalazła go pijanego w okolicach ambasady USA w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Po ujawnieniu incydentu w mediach Pawełek zapowiedział, że złoży rezygnację z pełnionych przez siebie funkcji - skarbnika i Pełnomocnika Finansowego Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska.

Przykra sprawa - ocenia sytuację warszawska posłanka PO Ligia Krajewska. Jednocześnie zwraca uwagę, że Łukasz Pawełek, w przeciwieństwie do posła Przemysława Wiplera, nie awanturował się z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i wykonywał ich polecenia. Polityk Kongresu Nowej Prawicy wdał się w awanturę z policjantami przed jednym z warszawskich lokali. Ma zarzuty o naruszenie nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy.

Rzecznik SLD Dariusz Joński mówi, że czasem trzeba opanować radość i emocje. Trzeba wiedzieć, ile można wypić, a jak się jest politykiem, trzeba się kontrolować - dodaje. W tym kontekście Joński przypomniał awanturę, jaką poseł Przemysław Wipler wywołał przed jednym ze stołecznych lokali. Wspomniał też o incydencie z udziałem szefa dolnośląskiej PO Jacka Protasiewicza na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Zdaniem Jońskiego, emocje lepiej wyładować uprawiając sport, niż przy kieliszku.

Europoseł PiS-u Ryszard Czarnecki przyznaje, że do wczoraj o Łukaszu Pawełku nie słyszał. Na pytanie o zachowanie skarbnika PO, odpowiada anegdotą o podpaleniu świątyni przez owładniętego obsesją zyskania wiecznej sławy szewca Herostratesa. "Skarbnik przeszedł do historii nie dlatego, że pomnażał dutki w szkatule tylko dlatego, że wypił za dużo" - powiedział.

Łukasz Pawełek jest związany z PO od początku jej istnienia. W latach 2006-2009 kolejno w kampaniach: samorządowej, parlamentarnej i przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, pełnił funkcję Regionalnego Pełnomocnika Finansowego w Małopolsce. W kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi 2011 był Pełnomocnikiem Finansowym Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska RP. Skarbnikiem Krajowym PO jest od października 2010 roku.

Rezygnacja Łukasza Pawełka z funkcji pełnionych w Platformie Obywatelskiej formalnie nie wpłynęła. Gdy tak się stanie, decyzje będą podejmowane przez władze partii.