Około 130 włoskich policjantów - nie licząc watykańskiej żandarmerii - zapewnia bezpieczeństwo na Placu św. Piotra i w jego najbliższych okolicach. Dowiedziała się o tym włoska agencja ANSA, zapowiadając wzmocnienie środków bezpieczeństwa podczas niedzielnych i środowych spotkań Franciszka z pielgrzymami

Zagrożenie, o którym mówił kilka dni temu ambasador Iraku przy Stolicy Apostolskiej, nie wykluczając, że bojownicy Państwa Islamskiego mogliby dokonać zamachu na papieża, wzięły poważnie włoskie siły bezpieczeństwa. Wzmocniono patrole kontrolujące plac przed bazyliką i jego najbliższe okolice. Pilnuje go obecnie stale 130 policjantów nie licząc funkcjonariuszy w cywilu. Wstęp na plac jest nadal wolny. Jest on pod ścisłym nadzorem, ale nie opancerzony, tłumaczą Włosi. Watykan ze swej strony mówi jedynie o działaniach prewencyjnych, zapewniając, że nie ma żadnego konkretnego zagrożenia.

Włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano, mówiąc niedawno w parlamencie o niebezpieczeństwie ze strony Państwa Islamskiego, na pierwszym miejscu wymienił Rzym jako stolicę chrześcijaństwa i siedzibę papieża.