Iran odpiera zarzuty Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Według organizacji, Teheran nie dostarczył do 25 sierpnia odpowiedzi na wątpliwości w związku ze swoim programem nuklearnym. Przedstawiciele Iranu przekonują, że nigdy nie zgadzali się na sztywne terminy w tej sprawie.

Iran przestrzegł MAEA, że w związku ze złożonością zagadnień, wyjaśnienie pięciu kwestii do 25 sierpnia będzie niemożliwe - powiedział Behrouz Kamalvandi, rzecznik Organizacji Energii Atomowej Iranu. Jak dodał, Agencja mająca swoją siedzibę w Wiedniu, była tego w pełni świadoma.

Według AFP, brak irańskich odpowiedzi na wątpliwości MAEA może zmniejszyć szanse na historyczne porozumienie między Iranem a grupą mocarstw 5+1. W rozmowach biorą udział USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja oraz Niemcy - te państwa chcą, by Iran ograniczył swoje zdolności produkowania paliwa jądrowego. W zamian Iran mógłby liczyć na stopniową liberalizację sankcji gospodarczych, które ciążą na tym kraju.

Reklama

Kolejną turę rozmów wyznaczono na 18 września. Przedstawiciele Iranu i grupy 5+1 spotkają się w Nowym Jorku. Końcowym terminem osiągnięcia porozumienia jest 24 listopada.