W Wiedniu odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział: szef dyplomacji irańskiej Mohammad Jawad Zarif, szefowa dyplomacji unijnej Catherine Ashton oraz sekretarz stanu USA John Kerry.

To będzie już kolejna tura negocjacji, które mają doprowadzić do zawarcia międzynarodowego porozumienia dotyczącego programu atomowego Teheranu. Pierwotnie planowano zakończenie rozmów w lipcu tego roku, ale nie osiągnięto wtedy przełomu i negocjacje przedłużono do 24 listopada.

Jak donoszą media, Iran oraz sześć pozostałych krajów, które są zaangażowane w negocjacje (Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) nie mogą zgodzić się m.in. co wydajności programu wzbogacania uranu, który mógłby zostać wykorzystany do produkcji broni jądrowej. Kraje zachodnie obawiają się, że Iran już od kilku lat pracuje nad zbudowaniem bomby atomowej.

Zgodnie ze wstępną umową w tej sprawie, jaka została zawarta w ubiegłym roku, Teheran miał ograniczyć swój program w zamian za zniesienie części międzynarodowych sankcji.

Reklama