ONZ potępia zbrodnie dokonywane przez siły samozwańczego Państwa Islamskiego w północnym Iraku. Navi Pillay, Wysoka komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wydała oświadczenie, w którym cytuje między innymi relacje świadków jednej z masakr ludności.

Pillay pisze o "przerażających zbrodniach": morderstwach, niewolnictwie, przestępstwach seksualnych oraz czystkach na tle religijnym i etnicznym. Jako przykład podaje wydarzenia z 10 czerwca, kiedy 670 osadzonych w więzieniu w Mosulu zostało zabitych przez bojowników Państwa Islamskiego. Wcześniej wywieziono ich ciężarówkami na pustkowie, a po weryfikacji, że nie są sunnitami, mordowano.

- Dokonywane z zimną krwią i premedytacją, systematyczne morderstwa cywilów, po uprzednim sprawdzaniu ich przynależności religijnej, można uznać za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości - napisała Wysoka Komisarz.

Z kolei na początku sierpnia w prowincji Nineveh zamordowano setki jazydów, a ponad dwa i pół tysiąca uprowadzono. Tych, którzy odmówili natychmiastowego przyjęcia islamu, zabijano.

Navi Pillay wezwała społeczność międzynarodową, aby nie dopuściła do sytuacji, w której sprawcy tych zbrodni, a także wielu innych w północnym Iraku, nie zostaną osądzeni.