Znane brytyjskie osobistości ze świata kultury, nauki czy sportu apelują do Szkotów: zostańcie w Wielkiej Brytanii. "To, co nas łączy jest znacznie silniejsze od tego, co nas dzieli" - piszą w liście otwartym, opublikowanym przed zaplanowanym na 18 września referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Pod listem otwartym do Szkotów figuruje ponad 200 podpisów. Są wśród nich takie sławy jak aktor Michael Douglas,muzycy Mick Jagger, Cliff Richard i Sting, aktorki Judy Dench i Helena Bonham Carter, kompozytor Andrew Lloyd Webber, producent muzyczny Simon Cowell, prezenter filmów przyrodniczych David Attenborough i autor teorii czarnych dziur profesor Stephen Hawking. Autorzy przyznają Szkotom pełne prawo dokonania własnego wyboru, ale zwracają uwagę, że ich decyzja zaciąży na wszystkich Brytyjczykach.

Kampania "Razem Lepiej", optująca za pozostaniem w Wielkiej Brytanii zamieściła na swoim portalu internetowym wideoklip z ujęciami gwiazd wypisujących hasła w rodzaju: "Nie opuszczajcie nas", "Kocham Szkocję" i "Zostańmy razem".

Zwolennicy niepodległości Szkocji wykpiwają ten apel jako ckliwy i pozbawiony wszelkiej logicznej argumentacji.

Tymczasem najnowsze sondaże wskazują, że przeciwko zerwaniu z Anglia jest 54% Szkotów, a za niepodległością - 40%.