Za nami uroczyste podniesienie flagi i finał projektu „Patriotycznie Zakręceni". Na tym jednak nie koniec - na fanów muzyki czeka jeszcze wieczorny koncert orkiestr wojskowych. Cała Polska świętuje dziś Dzień Flagi.

Przed południem odbył się finał akcji "Patriotycznie zakręceni". Ideą projektu, jest promowanie nowoczesnego patriotyzmu w codziennych działaniach, pokazanie lokalnych patriotów i inicjatyw, które mogą być przykładem dla innych społeczności i regionów.

Finał projektu "Patriotycznie Zakręceni". Fot. PAP/Jacek Turczyk / PAP / Jacek Turczyk

W wydarzeniu udział wziął Bronisław Komorowski. Prezydent dziękując za zaangażowanie w akcję, apelował o pielęgnowanie pozytywnego patriotyzmu w oparciu o tradycje. Bronisław Komorowski mówił, że możemy i powinniśmy budować patriotyzm radosny, który byłby nie tyle "dziękczynnym", ile budującym dobre relacje między ludźmi. Zrazem- jak podkreślał Bronisław Komorowski- nie możemy zapominać o doświadczeniu patriotów polskich z przeszłości.

W akcję "Patriotycznie zakręceni" włączyło się kilkaset osób z całej Polski. Są wśród nich zarówno młodzi ludzie jak i na przykład kombatanci. Jednym z uczestników akcji jest Dariusz Paczkowski z Fundacji "Klamra" z Żywca. Zajmuje się on między innymi wsparciem społeczności cygańskiej, po to by, jak mówi: "mniejszości etniczne nie czuły się wykluczone, a Polska była ojczyzną dla wszystkich, którzy tu mieszkają".

Z kolei Wojciech Duch, w ramach swoich patriotycznych działań założył portal historia.org.pl. Jak tłumaczy, jego ideą było stworzenie portalu, który będzie pokazywał, że historia nie jest nudna. Ponadto, tłumaczy Wojciech Duch, ten portal promuje pozytywne wydarzenia w naszej historii dowodząc, że patriotyzm może być oparty na pozytywnych przykładach, a nie tylko na martyrologii.

W południe przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie uroczyście podniesiono polską flagę.

"Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy dbają o to, aby ta flaga biało-czerwona nie tylko dumnie łopotała ponad nami, lecz także stale była źródłem dobrego, mądrego patriotyzmu polskiego, aby ta flaga cieszyła nas nie tylko swoją piękną tradycją, lecz także codziennością, współczesnością"- mówił obecny tam Bronisław Komorowski.

Z okazji dzisiejszego święta prezydent wręczył też 60 biało-czerwonych flag. Dziesięć z nich powędrowało do jednostek wojskowych. 14 dla laureatów konkursu "Patriotycznie zakręceni". 10 flag dostali również przedstawiciele Polonii, jedna trafiła do Radia Gdańsk, za akcję rozwieszania i promowania biało-czerwonej na całym Pomorzu. Bronisław Komorowski mówił, że to wyjątkowy moment świętowania Dnia Flagi, bo za miesiąc będziemy obchodzić 25 rocznicę wolności, niedawno obchodziliśmy 15 rocznicę wejścia do NATO i 10 wejścia do UE. Dlatego prezydent podkreślał, że mamy wielkie szczęście, że możemy zupełnie swobodnie obchodzić święto naszych symboli narodowych. "Te 25 lat naszej wolności, to dobry czas dla biało-czerwonej. Dziękuję więc wszystkim, którzy chcą radośnie obchodzić i tę rocznicę i budować radosne przeżycie związane z flagą biało-czerwoną" - mówił.

Prezydent otworzył dziś także wystawę „Biało-czerwona w błękitach”, która obrazuje osiągnięcia polskiego lotnictwa. Bohaterowie tej wystawy, 21 legend lotnictwa, również otrzymało flagi od Bronisława Komorowskiego.

Prezydent odznaczył również 21 działaczy polonijnych. Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą Bronisław Komorowski wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Polonii z całego świata.

Bronisław Komorowski wręczając odznaczenia podkreślał, że jest to dla niego niezwykle ważne, by móc osobiście podziękować Polakom, którzy za granicami dbają o polskość. Prezydent mówił, że na wyjątkowy szacunek zasługują ci, którzy oprócz podtrzymywania polskości własnej, dbają o polską kulturę za granicami. Ponadto Bronisław Komorowski mówił, że podtrzymywanie polskości jest również jej promocją na całym świecie.

Wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski dyrektor Teatru Polskiego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski zapewniał, że jest to wyróżnienie dla całego zespołu, wraz z którym dba o zachowanie polskiej kultury we Lwowie. Jak mówił, istnienie sceny promującej polską kulturę i tradycje polskiego teatru w wielokulturowym mieście jest niezwykle ważne. Dyrektor zapewniał, że teatr kierował swoje działania nie tylko do Polaków, którzy po II wojnie pozostali we Lwowie ale również i do osób innych narodowości, które dzięki temu doceniły polską kulturę.

Według danych szacunkowych poza terytorium Polski mieszka do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych około 10 milionów osób.

Solidarna Polska promuje Święto Flagi

Z okazji dzisiejszego Dnia Flagi Solidarna Polska promowała dzisiejsze święto i przy okazji swoich liderów rozdając w ponad 20 miastach polskie flagi. W południe w warszawskich Łazienkach spacerujących i dziennikarzy powitał rzecznik partii Patryk Jaki.

Solidarna Polska chce też, by finał Pucharu Polski na Stadionie Narodowym rozpoczął się od odegrania Hymnu Narodowego. Patryk Jaki podkreślił, że Mazurek Dąbrowskiego, podobnie jak biało-czerwona flaga, jest ważnym atrybutem polskości.

W ten sposób - jego zdaniem - kibice często zwaśnionych drużyn na początku meczu przypomnieliby sobie o sprawie, która ich łaczy. Dodatkowo dzieci mogłyby przeżyć podniosłą chwilę, w której kilka tysięcy ludzi śpiewa na stadionie polski hymn. Jego zdaniem to wydarzenie, które na głęboko pozostaje w pamięci.

Pod Pomnikiem Chopina doszło do nie planowanego spotkania politycznych drużyn: Solidarnej Polski i Polski Razem. W obecności kamer zawodnicy wymienili się chorągiewkami i krówkami.

Uroczystości jeszcze nie dobiegły końca. Wieczorem Kancelaria Prezydenta zaprasza na otwarty dla publiczności koncert orkiestr wojskowych. Będzie można wysłuchać reprezentacyjnej orkiestry wojska polskiego, a także orkiestry węgierskich sił zbrojnych.

Koncert odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Wejście przez bramę przy północnym skrzydle pałacu na podstawie ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono 20 lutego 2004 roku.