USA niezmiennie największą siłą militarną na świecie. Wynika tak z dorocznego raportu opublikowanego przez prestiżowy Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych w Londynie. Dokument, zatytułowany Bilans Wojskowy 2014, zmienił ranking głównych mocarstw świata, przesuwając w dół Wielką Brytanię.

Najwyższą pozycję zajmują od lat Stany Zjednoczone. W zeszłym roku ich budżet wojskowy wyniósł ponad 600 miliardów dolarów. To więcej niż wydały na obronę wszystkie pozostałe państwa pierwszej dziesiątki rankingu. Na drugim miejscu są Chiny, na trzecim Rosja, na czwartym Arabia Saudyjska. Instytut Studiów Strategicznych wyjaśnia, że Wielka Brytania, która wydała 57 miliardów dolarów, spadła z 4 pozycji na piątą, na skutek zmiany kursów walutowych w tym tygodniu.

Nieco wcześniejszy raport instytutu Jane's nadal plasuje Wielką Brytanię na 4. miejscu. Specjaliści i tak kwestionują rankingi oparte tylko na wysokości wydatków wojskowych, zwracając uwagę, że wiele zależy od tego, na co wydawane są te pieniądze i ile w różnych krajach można za nie nabyć. Nieporównywalne są zwłaszcza koszty rozwoju technologii, zbrojeń i utrzymania armii w Rosji i Chinach oraz w Ameryce i Zachodniej Europie. Londyński instytut ocenia jednak, że tempo wzrostu wydatków obronnych Chin i ich technologie wojskowe mogą dorównać amerykańskim już w połowie lat 30. tego stulecia.