Do ,,urządzania świata wedle betlejemskiego żłóbka", czyli do praktykowania ewangelicznego ubóstwa, dzielenia się z biednymi i troski o wykluczonych - wzywał kard. Kazimierz Nycz podczas pasterki, jaką sprawował w Piastowie.

Metropolita warszawski apelował, byśmy świąt Bożego Narodzenia nie traktowali jako wspominania faktu sprzed 2000 lat, lecz przeżywali je jako doświadczenie dokonujące się: ,,dziś, tu i teraz". Przypomniał, że spotkanie z żywym Bogiem dokonuje się podczas każdej Eucharystii oraz sakramentów, a w szczególny sposób w sakramencie chrztu. ,,Podczas chrztu serce człowieka staje się świątynią Boga. Wtedy Bóg staje się Emanuelem, Bogiem z nami" - podkreślił.

Kard. Nycz nawiązał następnie do adhortacji ,,Evangelii Gaudium" (Radość Ewangelii), którą określił jako wielki prezent od papieża Franciszka na tegoroczne święta. Podkreślił, że jest to ważny dokument nadziei, gdyż - jak stwierdza papież - Bóg zawsze, poprzez swoje przyjście na świat otwiera drzwi przed człowiekiem i nigdy tych drzwi nie zamyka.

Kard. Nycz przypomniał, ze papież w swej adhortacji mocno i stanowczo mówi także o wykluczeniu społecznym. Podkreślił, że problem ten dotyczy i Polski. ,,I o tych wykluczonych (przez system bądź z własnej winy) upomina się Kościół" - oświadczył kaznodzieja.

Zaznaczył przy tym, że papież Franciszek apeluje by w świecie nie rządził kapitalizm i pieniądz. Chodzi mu o to, by człowiek potrafił korzystać z pieniądza jako narzędzia do budowania międzyludzkich więzów. ,,Wiemy doskonale ile jest w naszej ojczyźnie nierówności, także nierównego dostępu do służby zdrowia czy do edukacji" - skonstatował metropolita warszawski. Dodał, że niestety ,,te dysproporcje w ostatnim czasie się nie zmniejszają, ale wzrastają".