Wzrosła liczba przemocy wobec kobiet. Według danych policji, w 2012 roku zanotowano 30 tysięcy przypadków przemocy wobec kobiet i 4 tysiące wobec mężczyzn.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Krystyna Żytecka z Fundacji Pomocy Kobietom i Dzieciom podkreśla, że z problemem spotyka się w swojej fundacji. W 2012 roku o pomoc poprosiło ją 128 ofiar przemocy więcej niż w 2011 roku. Jeżeli chodzi o zgwałcenia, również statystyka się podniosła. Krystyna Żytecka dodała, że do tego rodzaju zdarzeń dochodzi głównie na wyjazdach integracyjnych i na dyskotekach, przy użyciu tabletki gwałtu.

W opinii Krystyny Żyteckiej walkę z przemocą utrudnia postawa samych kobiet, "bo nie chcą się zgłaszać, mówią, że nic dobrego się nie wydarzy, że jeśli się zgłoszą to i tak nikt im nie pomoże". Żytecka zapewnia, że wcale tak nie jest.

Konferencję zorganizowali politycy Platformy Obywatelskiej, którzy przyłączyli się do akcji „Biała Wstążka” - największej na świecie kampanii mającej na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet.