PiS nie walczy o nowy elektorat - tak wybór Antoniego Macierewicza komentuje politolog Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Macierewicz na Radzie Politycznej PiS został wybrany wiceszefem partii.

Zdaniem Chwedoruka partia Jarosława Kaczyńskiego od dawna musi godzić wierny elektorat z pozyskiwaniem nowego. Dziś dokonała ważnego wyboru, którego skutkiem, według politologa, będzie umocnienie dotychczasowych wyborców i brak dopływu nowych.

Zdaniem Jacka Chwedoruka, PiS nie jest w tej chwili gotowe, by walczyć o innych wyborców, niż ci, którzy w ostatnich latach stawiali się przed urnami i głosowali na partię Jarosława Kaczyńskiego. Politolog przypuszcza, że w tej chwili politycy tego ugrupowania liczą na zmęczenie kryzysem i na zniechęcenie wobec partii rządzącej. W takiej sytuacji spadek frekwencji w czasie wyborów będzie przemawiał na korzyść PiS.

Politolog zwraca jednak uwagę, że w zarządzie są też inne osoby, które mogą reprezentować różne części elektoratu tej partii. Dzięki Beacie Szydło partia będzie mogła debatować o gospodarce, a obecność w zarządzie Mariusza Kamińskiego, to ukłon wobec młodszego elektoratu.