Dwoje europosłów Platformy Obywatelskiej składa mandaty i odchodzi do rządu. Lena Kolarska-Bobińska i Rafał Trzaskowski przenoszą się do Warszawy. Polskie Radio już wie, kto mógłby ich zastąpić w Europarlamencie - to Tadeusz Ross i Zbigniew Zaleski. Pytanie tylko, czy będą chcieli.

Zasada jest taka, że odchodzących europosłów zastępują ci, którzy są kolejni na liście z największym poparciem uzyskanym w wyborach do Parlamentu Europejskiego. „Czyli ci, którym się nie poszczęściło w wyborach w 2009 roku” - powiedział Polskiemu Radiu szef polskiej delegacji w Europarlamencie Jacek Protasiewicz.

A listę w Warszawie otwiera Tadeusz Ross, znany aktor i satyryk, który ma zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Z kolei profesor Lenę Kolarską-Bobińską zastąpi inny profesor - Zbigniew Zaleski. To poliglota z Lublina, który już raz był europosłem, w latach 2004-2009. Zbigniew Zaleski i Tadeusz Ross muszą teraz zdecydować, czy przyjmą mandaty europosłów, jeśli odmówią, wtedy do Europarlamentu wejdą kolejne osoby z listy.