Julia Tymoszenko ma szansę na wyjazd na leczenie za granicę. Przedstawiciele ukraińskich władz nisko jednak oceniają możliwość ułaskawienia byłej premier.

Przewodniczący parlamentu Ukraina Wołodymyr Rybak powiedział, że w przyszłym tygodniu Rada Najwyższa może przyjąć ustawę pozwalającą skazanym na wyjazd na leczenie za granicę. Jednak, jego zdaniem, propozycja opozycji, aby była premier została ułaskawiona przez parlament, nie znajdzie poparcia większości.

Wątpliwe jest też, aby na taki krok zdecydował się prezydent Wiktor Janukowycz. Niechętnie korzysta on z takiej możliwości. Minister sprawiedliwości Olena Łukasz poinformowała, że w zeszłym roku ułaskawił on 4 skazanych. Jego poprzednicy ułaskawiali około tysiąca osób rocznie. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi też, że nie można ułaskawić skazanego do czasu zamknięcia wszystkich spraw wszczętych przeciwko niemu. Przeciwko Julii Tymoszenko toczą się obecnie 2 postępowania.

Jeżeli Ukraina chce podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską w listopadzie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, to sprawa Julii Tymoszenko powinna zostać rozwiązana w ciągu 3 najbliższych tygodni. Negocjacje w tej sprawie prowadzi misja Parlamentu Europejskiego, czyli Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski.