Polska policja nie ma na razie żadnych informacji z Interpolu w sprawie poszukiwania księdza Wojciecha Gila - powiedział IAR rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Władze kościelne nie wiedzą, gdzie jest ksiądz podejrzany o pedofilię na Dominikanie.

W specjalnym komunikacie prokurator generalny Dominikany, który w tej sprawie zwrócił się do Interpolu oświadczył, że ma nadzieję, że uda się postawić księdza przed sądem.
Sokołowski zaznaczył, że prokuratura na Dominikanie może liczyć na współpracę z naszą policją, która jest gotowa udzielić wszelkiej przewidzianej przez prawo pomocy. Do polskich służb nie dotarła jednak na razie żadna informacja w tej sprawie.

Kapłan był na wakacjach w Polsce, kiedy pod koniec maja upubliczniono zarzuty pod jego adresem. Nie wrócił już do swojej parafii w miejscowości Juncalito na dominikanie, gdzie pełnił służbę przez osiem lat. Zaprzeczał stawianym mu zarzutom.

Władze Dominikany badają również sprawę nuncjusza apostolskiego, arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, którego w sierpniu papież odwołał w związku z podejrzeniami o pedofilię. Watykan oświadczył, że będzie współpracował z władzami Dominikany w badaniu sprawy.

Ksiądz Wojciech Gil z zakonu michalitów, który prowadzi parafię na Dominikanie, miał się tam dopuścić czynów pedofilskich wobec trójki dzieci. Rzecznik zakonu, ksiądz Tadeusz Musz, powiedział na konferencji prasowej, że ksiądz Gil został zawieszony w czynnościach kapłańskich. Zwierzchnik zakonu nakazał mu wrócić do parafii i oddać się do dyspozycji organów ścigania Dominikany. Zakon nie wie jednak, gdzie jest duchowny. Rzecznik dodał, że władze zakonu michalitów chcą pomóc osobom, które mogły zostać pokrzywdzone przez księdza Gila. Zwróciły się już o potrzebne informacje do Kościoła Dominikany.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Wojciech Polak oświadczył, że polski Kościół poważnie traktuje problem pedofilii. Konferencja Episkopatu zajęła się tą sprawą już w roku 2009, czyli przed wydaniem okólnika Stolicy Apostolskiej, dotyczącego walki z pedofilią. Biskup podkreślił, że walka z pedofilią jest aktem miłości wobec Kościoła, gdyż jej ofiarą padają wierni. Hierarcha dodał, że działania Konferencji Episkopatu mają określić procedury postępowania biskupów w razie podejrzeń o pedofilię. Mają też uwrażliwić cały Kościół na ten problem. Biskup Polak przypomniał, że Konferencja Episkopatu najpierw wysłała do akceptacji przez Watykan tezy, dotyczące walki z pedofilią, a później szczegółowe propozycje, w tym zasady postępowania władz kościelnych w przypadku podejrzeń o wykorzystywanie dzieci.

Koordynator Konferencji Episkopatu do spraw ochrony dzieci i młodzieży, ojciec Adam Żak powiedział, że obecnie trwa internetowy kurs, dotyczący przeciwdziałania pedofilii. Uczestniczy w nim około 40 osób: księża i siostry zakonne pracujące z młodzieżą, a także świeccy, w tym psychologowie. Kurs o charakterze uniwersyteckim został przygotowany przez Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, a jego uczestnicy mają później szkolić inne osoby. Kurs obejmuje zagadnienia psychologiczne i prawne, związane z pedofilią, a także sposoby postępowania w razie stwierdzenia przypadków wykorzystywania dzieci.