Odejście Jacka Żalka nie zmieni Platformy Obywatelskiej - uważa Jacek Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Żalek, który wcześniej został zawieszony w prawach członka PO za łamanie dyscypliny klubowej, dziś ogłosił swoją rezygnację. Wcześniej z Platformy odeszli John Godson i Jarosław Gowin. Zdaniem politologa nie zmieni to jednak profilu ideologicznego PO.

Jacek Chwedoruk stwierdził, że głównymi oponentami Jarosława Gowina, Johna Godsona i Jacka Żalka w PO byli politycy, którzy "niczym się od nich w poglądach nie różnią". Wymienia między innymi Andrzeja Biernata i Ireneusza Rasia, którzy według niego są równie konserwatywni kulturowo i liberalni ekonomicznie jak trójka usuniętych z partii posłów.

Chwedoruk uważa też, że nowa partia pod wodzą Jarosława Gowina nie może liczyć na duże poparcie społeczne. Mówi, że wszelkie próby tworzenia partii konserwatywno - liberalnej, zdecydowanie rynkowej i tradycjonalistycznej w warstwie kulturowej kończyły się niepowodzeniem. Jako przykład podaje Stronnictwo Konserwatywno-Liberalne założone w pierwszej połowie lat 90 ubiegłego wieku między innymi przez Jana Rokitę i Bronisława Komorowskiego. Chwedoruk uważa, że w naszym społeczeństwie osoby, które byłyby naraz rynkowe i bliskie Kościołowi są bardzo rzadko spotykane.

Po odejściu Jacka Żalka koalicja PO - PSL będzie miała w Sejmie 232 głosy. To o jeden więcej, niż wynosi minimalna większość.