Press Club oraz DGP uruchomiły wspólny projekt oceny realizacji obietnic koalicji rządzącej pod nazwą Władzomierz. Na stronie www.wladzomierz.pl można znaleźć 164 zobowiązania, które znajdują się w wyborczych programach PSL i PO oraz dwóch expose premiera Donalda Tuska.

To pierwsza w Polsce pozbawiona emocji analiza tempa pracy szefa rządu i koalicji. Władzomierz sprawdza, czy woda w kranie jest ciepła, jak obiecał Tusk. Z przebadanych zapewnień wynika, że na razie jest ona co najwyżej letnia.

"Władzomierz jest pierwszym w Polsce projektem, który w sposób nienacechowany politycznie i oparty wyłącznie na oficjalnych danych ocenia stan realizacji obietnic" – mówi Jarosław Włodarczyk z Press Clubu.
Startujemy z analizą 40 obietnic. Wśród nich znajdują się m.in. te dotyczące spadku długu publicznego, zmian w przyznawaniu becikowego, podwyżek dla policjantów i żołnierzy, a także pakietu ustaw śmieciowych. W nadchodzących tygodniach będą dochodziły kolejne, dotyczące wszystkich aspektów funkcjonowania państwa – służby zdrowia, edukacji, szkolnictwa wyższego, wojska, infrastruktury. W ten sposób uzyskamy pełny obraz tego, jak Platforma i jej koalicjant wywiązują się z zobowiązań wobec wyborców.
Władzomierz sprawdza stan realizacji obietnic, przyporządkowując każdą do jednej z sześciu kategorii: spełniona, złamana, w realizacji, kompromis, prace wstrzymane i czekamy na konkrety.
Nasz Władzomierz powstał na licencji amerykańskiego Obametera (obsługuje go portal Politifact.com), który sprawdza stan realizacji obietnic prezydenta Baracka Obamy.