Rosja chce współpracować z Unią Europejską - oświadczył prezydent Władimir Putin otwierając w Jekaterynburgu unijno-rosyjski szczyt. W spotkaniu udział biorą między innymi: przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Nieformalnie szczyt Unia Europejska-Rosja rozpoczął się już wczoraj, rozmowami przy wspólnej kolacji. Dziś liderzy obu stron usiedli do stołu w towarzystwie swoich ministrów i doradców. Według Wladimira Putina - dla Rosji najważniejsze jest, jak najszybsze podpisanie porozumienia o współpracy Moskwy z Brukselą.

"Rosja i Unia Europejska mają doskonałe podstawy do systematycznego pogłębiania współpracy" - stwierdził rosyjski prezydent.

Reklama

W trakcie szczytu omówione zostaną kwestie związane z: konfliktem syryjskim oraz północnokoreańskim i irańskim programami jądrowymi. Rosja zamierza poruszyć temat dyskryminacji rosyjskich firm na europejskim rynku. Natomiast przedstawiciele Wspólnoty zapytają prezydenta Putina o to jak w jego kraju przestrzegane są prawa człowieka.