Wizyta Ewy Kopacz w Chinach będzie dla niej sprawdzianem z „ludzkiej wrażliwości”. W ten sposób oficjalne spotkania marszałek Sejmu w Pekinie w rocznicę masakry na Tiananmen skomentował w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia najbardziej znany chiński artysta Ai WeiWei.

W chińskiej stolicy z Ai WeiWei rozmawiał korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.

"Zachodni politycy odwiedzający 4 czerwca Pekin powinni pamiętać, że mają do czynienia z państwem, które odmówiło ujawnienia prawdy na temat wydarzeń z 1989 roku" - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia Ai Weiwei. "Wizyta Ewy Kopacz w Pekinie, akurat 4 czerwca będzie dla niej testem" - uważa artysta.

„Powinna postarać się, aby wyjazd był jak najbardziej udany - zobaczymy, jak silna jest jej ludzka wrażliwość” - dodaje artysta. Ai Weiwei zadeklarował, że choć nie zabiega o spotkania z zachodnimi politykami, to jeśli Ewa Kopacz znajdzie na to czas, chętnie się z nią spotka.

Ai Weiwe to jeden z najbardziej znanych na świecie chińskich artystów. To także działacz społeczny, który 2 lata temu na prawie 3 miesiące trzymany był w odosobnieniu bez prawa do widzenia z prawnikiem. Chińskie władze zakazały mu opuszczania Chin.