Aleksander Kwaśniewski nie będzie startował w wyborach do żadnego Europarlamentu czy do polskiego parlamentu - powiedział w TVN 24 Ryszard Kalisz. Dodał, że były prezydent nie zamierza też pełnić żadnej innej publicznej funkcji.

Kalisz w "Faktach po faktach" podkreślił, że Kwaśniewski "nigdy nie mówił, że stanie na czele partii". Były polityk SLD zaznaczył, że ani Kwaśniewskiemu, ani jemu samemu nie zależy na funkcjach czy staniu na czele partii, ale na działaniu na rzecz obywateli. "Chodzi o to, żeby w Polsce stworzyć system polityczny, który respektowałby interesy i potrzeby każdego człowieka" - podkreślił Kalisz.

Zaznaczył, że Kwaśniewski nie będzie wprawdzie "startował w wyborach do żadnego Europarlamentu czy do polskiego parlamentu", to jednak na jesieni wykona "realną pracę". "Będzie rozmawiał z ludźmi, ale nie stanie na czele partii, nie będzie kandydował. Był dwukadencyjnym polskim prezydentem, naprawdę zrobił dla Polski bardzo dużo. Nie wymagajmy od niego teraz, żeby poza swoją misją tworzenia lepszego systemu angażował się w wybory" - podkreślił polityk w TVN 24.

Sam Aleksander Kwaśniewski do tej pory zapewniał, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie kandydowania do Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Były prezydent zaangażował się jednak - wraz z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem - w Europę Plus, która w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego wystawi swoje listy wyborcze. Kwaśniewski nie wykluczył, że ugrupowanie będzie ubiegać się również o mandaty w wyborach krajowych.