51 procent Polaków uważa, że Aleksander Kwaśniewski może być skutecznym liderem zjednoczonej lewicy - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska dla „Wiadomości” w TVP 1. 35 procent badanych jest jednak innego zdania. Europa Plus to wspólny projekt Ruchu Palikota i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Zdaniem dr Wojciecha Jabłońskiego, specjalisty w dziedzinie marketingu politycznego, wynik sondażu nie jest niczym zaskakującym, bo były prezydent jest traktowany bardziej jako "medialny symbol lewicowego prezydenta", niż „pełnokrwisty polityk”. Według dr. Jabłońskiego, były prezydent dobrze rozpoznaje nastroje społeczne.

Badania przeprowadzono w dniach 10-11 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego Europa Plus wystawi swoje listy wyborcze. Nie wykluczył, że ugrupowanie będzie ubiegać się również o mandaty w wyborach krajowych. Na razie były prezydent podkreślił, że Europa Plus rozpoczyna budowanie struktur w terenie. Dodał, że istotna dla nowego ugrupowania jest współpraca z Ruchem Palikota. Kwaśniewski nie wykluczył również współpracy z SLD w przyszłości.