Wybór kardynała Jorge Mario Bergoglio na przywódcę Kościoła katolickiego ma historyczny wymiar. Tak amerykańskie media komentują decyzję konklawe, które wybrało nowego papieża.

„Pierwszy jezuita, pierwszy przedstawiciel Ameryki Łacińskiej i pierwszy papież o imieniu Franciszek” - pisze dziennik New York Times w korespondencji z Watykanu.

Gazeta stwierdza, że wybierając arcybiskupa Buenos Aires kardynałowie wysłali sygnał, że przyszłość Kościoła jest na południowej półkuli, gdzie żyje ogromna rzesza katolików.

New York Times zwraca uwagę, że nowego papieża czekają poważne wyzwania, w tym konkurencja ze strony ewangelików i osłabienie autorytetu moralnego Kościoła będące skutkiem skandalu seksualnego wśród księży. O historycznym wymiarze decyzji konklawe mówili też w relacji z Watykanu korespondenci CNN.

Reklama

„Mamy bezprecedensowy wybór papieża z Ameryki Łacińskiej, bezprecedensowy wybór imienia oraz symboliczną decyzję nowego papieża, by wsłuchać się w głos Boga, zanim zaczął przemawiać. Myślę, że to sygnalizuje zmiany w Kościele” - mówił korespondent CNN w Watykanie John Allen.