Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został nowym papieżem. Franciszek, bo takie imię przyjął nowy Ojciec Święty, jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej.

Po wyjściu na balkon Bazyliki Watykańskiej - po 69 minutach od chwili ukazania się białego dymu - nowy papież powitał wiernych zebranych na placu zwyczajnym pozdrowieniem "Buona sera" - "Dobry wieczór".

"Proszę Was o modlitwę i wstawiennictwo. Zacznijmy iść wspólnym szlakiem i dajmy świadectwo miłości i wzajemnego zaufania" - to jedne z pierwszych słów, które nowy papież Jorge Mario Bergoglio wypowiedział do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra.

W krótkim przemówieniu wygłoszonym po włosku Franciszek I zwrócił uwagę, że wybór konklawe padł na kardynała prawie z końca świata, ale zaraz przypomniał, że jest również Biskupem Rzymu.

Papież Argentyńczyk poprosił wiernych o modlitwę za cały świat, a przede wszystkim za papieża-emeryta Benedykta XVI. Ojciec Święty podkreślił, że Benedyktowi XVI potrzebne jest Boże błogosławieństwo. "Konklawe miało za zadanie dać Rzymowi Biskupa. Bracia kardynałowie znaleźli go na końcu świata. Dziękuję" - powiedział Jorge Mario Bergoglio.

Swoje pierwsze wystąpienie zakończył słowami: "Módlcie się do Matki Boskiej, aby zachowała Rzym".

Po odmówieniu z wszystkim modlitwy "Ojcze nasz" po łacinie, Franciszek I poprosił jeszcze o modlitwę za świat.

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Jest jezuitą. W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.

Jak pisze Reuters, kard. Bergoglio miał na konklawe w 2005 r. przegrać tylko z kard. Ratzingerem.