Prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych podpiszą deklarację o współpracy w budowaniu systemów obrony przeciwrakietowej - infromuje dziennik „Kommiersant”. Wspólna deklaracja miałaby zażegnać kryzys polityczny w stosunkach Kremla z Białym Domem.

Według dziennikarzy "Kommiersanta", w administracjach prezydentów Władimira Putina i Baracka Obamy eksperci już pracują nad treścią deklaracji.

Dokument ma zawierać zapewnienie, że oba kraje nie zamierzają wykorzystać swoich potencjałów wojskowych przeciwko sobie. Jednak najważniejsze z punktu widzenia Rosji będzie oświadczenie, że USA chcą współpracować z Moskwą przy tworzeniu systemu obrony przeciwrakietowej.

O tym, że budowa tarczy antyrakietowej jest jednym z priorytetów rosyjskiej polityki zagranicznej, mówił wczoraj na spotkaniu z polskimi dziennikarzami szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Alieksiej Puszkow. - To, że coraz częściej słyszymy o konieczności budowy takiego systemu we współpracy z Rosją napawa nas nadzieją na rychłe porozumienie w tej sprawie - stwierdził rosyjski polityk. Kwestia tarczy antyrakietowej od kilku lat dzieli Moskwę i Waszyngton.