Ameryka wkracza w kolejny kryzys polityczny. Demokraci i Republikanie nie osiągnęli porozumienia w sprawie redukcji deficytu co grozi bolesnymi cięciami budżetowymi. Obie strony mają tylko 3 dni na kompromis.

85 miliardów dolarów. Taka kwota zostanie automatycznie obcięta z tegorocznego budżetu federalnego jeśli nie będzie politycznego porozumienia w sprawie redukcji deficytu. "Skutków tych cięć nie odczujemy z dnia na dzień ale będą realne. Cięcia osłabią naszą gospodarkę oraz gotowość bojową naszych sił zbrojnych" - mówił Barack Obama.

Prezydent i jego ministrowie ostrzegają, że automatyczne cięcia wydatków doprowadzą też do zakłóceń w ruchu lotniczym i utrudnią walkę z przestępczością. Pentagon już powiadomił 800 tysięcy cywilnych pracowników, aby byli przygotowani na przymusowe, bezpłatne urlopy. "Nie widzę powodu abyśmy nie mogli zredukować deficytu bez uderzenia w podstawowe funkcje państwa" - mówił prezydent.

Obama proponuje jednoczesne cięcia wydatków i zwiększenie dochodów państwa poprzez ograniczenia ulg podatkowych dla najbogatszych. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się Republikanie. Ich zdaniem ograniczenie deficytu powinno być jedynie wynikiem cięć budżetowych. Jak na razie szans na kompromis nie widać.

Reklama