Minister sportu i turystyki - Joanna Mucha określiła priorytetowe dyscypliny sportowe, które w nowej koncepcji finansowania polskiego sportu wyczynowego będą miały większe dotacje państwowe od dyscyplin mniej strategicznych.

Minister Mucha do strategicznych w polskim sporcie zaliczyła 9 dyscyplin: kajakarstwo, kolarstwo, lekkoatletyka, narciarstwo, pływanie, podnoszenie ciężarów, wioślarstwo, zapasy i żeglarstwo. Jak oceniono w tych dyscyplinach mamy największe szanse na zdobycze medalowe podczas kolejnych igrzysk. Związki sportowe wymienionych 9 dyscyplin utrzymają ministerialne finansowanie na dotychczasowym poziomie, z wyjątkiem lekkoatletyki, kajakarstwa i wioślarstwa, których budżety zostaną zmniejszone o 10 procent.

Pozostałe dyscypliny muszą się liczyć z większymi cięciami w dotacjach państwowych. Dyscypliny nieolimpijskie, m.in. wrotkarstwo, sport płetwonurkowy, oraz wyścigi psich zaprzęgów,dostaną jedynie 50 procent ubiegłorocznej dotacji, a od 2014 roku przestaną być finansowane przez ministerstwo.

Przedstawiony przez minister Muchę projekt jest - jak to oceniono - słaby występ Polaków w ubiegłorocznych igrzyskach olimpijskich w Londynie.