Pod hasłem "Festiwal Płomienia" uroczyście zakończono w niedzielę w Londynie XIV Paraolimpiadę, wygaszając w obecności 80 tys. widzów znicz na Stadionie Olimpijskim i symbolicznie przekazując pałeczkę gospodarzom następnych igrzysk za cztery lata - Rio de Janeiro.

Ekipa w biało-czerwonych strojach wróci do kraju z 36 medalami (14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych). Ten dorobek dał Polsce dziewiąte miejsce w gronie 75 krajów, których reprezentanci stawali na podium. Dwukrotnie Mazurka Dąbrowskiego zagrano nad Tamizą dla byłego żużlowca Rafała Wilka (Start Szczecin), który podczas ceremonii zamknięcia imprezy był chorążym reprezentacji.

Uroczystość zakończenia zainaugurował Luke Sinnott, który w wyniku wybuchu miny przydrożnej stracił w Afganistanie w 2010 r. obie nogi i część jednej z rąk. Kapitan przy pomocy protez wszedł na maszt i rozwiesił narodową flagę. Jego ambicją jest udział w żeglarskich regatach w następnych igrzyskach w 2016 r.

Patron Brytyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego książę Wessex Edward wraz z prezesem międzynarodowego komitetu Philipem Cravenem wjechali na stadion specjalnie skonstruowanym samochodem kierowanym przez kpt. Tony Harrisa, który w Afganistanie stracił nogę. Autystyczna, niewidoma piosenkarka Lissa Hermans odśpiewała hymn "God Save the Queen".

Reklama

Duże wrażenie zrobiła parada dinozaurów, machin i robotów wykonanych z części starych karoserii oraz innych materiałów przeznaczonych do recyclingu. Niektóre machiny nawiązywały do wątku czterech pór roku.

Głównym wątkiem artystycznym były brytyjskie festiwale, m.in. muzyczny w Glastonbury, letniego przesilenia (obchodzonego w Stonehenge), ognisk w hrabstwie Kent, karnawałów w zachodniej Anglii. Uwypuklono też motywy Ziemi, wiatru, wody, ognia i lodu.

Wiodąca rola przypadła zespołowi Coldplay, który wystąpił na żywo. Ogromny aplauz widowni wzbudził utwór uznany za olimpijski hymn "Viva la Vida".

Obok Coldplay wystąpiła wokalistka Rihanna oraz amerykański raper Jay-Z. Trójka ta ma w dorobku ponad 150 mln sprzedanych płyt. Owacyjnie przyjęto zespoły Who i Spice Girls.

"To jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej artystycznej karierze" - powiedział wokalista Coldplay Chris Martin. Grupa za swój występ otrzymała symbolicznego funta.

W ceremonii zamknięcia wystąpili też akrobaci na szczudłach, niepełnosprawni cyrkowcy i muzycy. Ci ostatni grali w specjalnie utworzonej z okazji paraolimpiady 17-osobowej orkiestrze pod batutą Charlesa Hazlewooda. Ogółem udział wzięło ponad 2 tys. ochotników w tym 120 dzieci z wschodniego Londynu.

W kilku miejscach brytyjskiej metropolii uroczystość można było oglądać na telebimach m.in. w Hyde Parku. Na żywo transmitowała ją telewizja Channel IV.