Podczas ceremonii na schodach waszyngtońskiego Kapitolu amerykański prezydent wygłosił tekst przysięgi. W tym roku Barack Obama przysięgał na 2 egzemplarze Biblii - należące w przeszłości do Abrahama Lincolna i Martina Luthera Kinga.

Amerykański prezydent wygłosił również inauguracyjne przemówienie. Szczególnie akcentował wspólnotę i równość Amerykanów. Słowa "wspólnota" i "równość" padły w przemówieniu po 7 razy. "Wciąż wierzymy, że każdy obywatel zasługuje na podstawowy zakres bezpieczeństwa i godności. Musimy podjąć trudne wybory, by ograniczyć koszt opieki zdrowotnej i wysokość długu" - mówił Barack Obama.

Amerykański przywódca podkreślał również, że jego druga kadencja będzie kontynuacją pierwszej. Nasza podróż nie będzie zakończona dotąd gdy nie znajdziemy lepszej drogi do przyjęcia imigrantów, którzy wciąż postrzegają Amerykę jako kraj szans - przekonywał prezydent USA.

W uroczystości zaprzysiężenia Baracka Obamy uczestniczyło kilkaset tysięcy osób. Teraz na ulicach Waszyngtonu odbywa się parada z okazji zaprzysiężenia prezydenta.