Nowe zamknięcie zamiast nowego otwarcia Obamy. Zdaniem amerykanisty doktora Marka Kawy z Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP, prezydent Stanów Zjednoczonych w swojej drugiej kadencji jeszcze bardziej skupi się na sprawach krajowych.

O „zamknięciu” Obamy świadczą ostatnie zmiany w gabinecie - mówi dr Marek Kawa. W jego ocenie, amerykański prezydent otacza się tylko bardzo zaufanymi współpracownikami. Wśród nich jest na przykład Jack Lew, powołany na sekretarza skarbu a wcześniej szef administracji prezydenta - dodaje dr Marek Kawa.

Najważniejsze problemy gospodarcze

Jak zaznacza ekspert, główną osią działań Baracka Obamy na polu krajowym będzie gospodarka. Istotne problemy to klif fiskalny i podwyższenie granicy zadłużenia, ponadto dla Demokratów ważna będzie kwestia prawa imigracyjnego - wylicza politolog.

Dr Marek Kawa podkreśla, że w polityce zagranicznej amerykański prezydent będzie raczej odgrywał rolę arbitra a nie aktywnego gracza. Będzie angażował się w rozwiązywanie bieżących konfliktów na przykład w Afryce czy na Bliskim Wschodzie, nie będzie wnikał w sprawy europejskie - analizuje amerykanista.

Dziś o godzinie 17:00 czasu polskiego na schodach waszyngtońskiego Kapitolu odbędzie się publiczne zaprzysiężenie Baracka Obamy na drugą kadencję. Wczoraj amerykański prezydent złożył przysięgę na prywatnej ceremonii.