To już XXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku połowa zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na wsparcie terapii noworodków i niemowląt. Druga połowa - po raz pierwszy - wesprze oddziały geriatryczne i zakłady opiekuńczo-lecznicze.

Na ulicach spotkamy dziś bardzo wielu ludzi z tekturowymi, kolorowymi puszkami. Jeszcze więcej osób będzie mieć przyklejone do kurtki czerwone serduszko. Właśnie puszka i serduszko to dwa symbole rozpoczynającego się dziś 21. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku połowa zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na wsparcie terapii noworodków i niemowląt. Druga połowa - po raz pierwszy - wesprze oddziały geriatryczne i zakłady opiekuńczo-lecznicze.

Zbieramy pieniądze dla dzieci i seniorów

Jerzy Owsiak powiedział, że po dwudziestu latach działalności przyszedł czas na to, aby pochylić się nad innymi problemami. Zwrócił uwagę, że opieka nad osobami starszymi jest na tragicznym poziomie w Polsce i tegoroczny finał WOŚP organizowany jest między innymi po to, żeby zacząć dyskutować na ten temat.

W ubiegłym roku rekordowe 50 mln zł

Zeszły rok był rekordowy, udało się zebrać ponad 50 milionów złotych. Jerzy Owsiak - jak zawsze - nie chce spekulować, czy uda się pobić kolejny rekord. Uważa, że największym rekordem jest to, że Orkiestra gra już od ponad 20 lat.

Puszki, licytacje, aukcje..

Aby wspomóc Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, można przede wszystkim wrzucać pieniądze do specjalnych puszek. Można też zapalić piksele na e-Sercu dostępnym na stronie e-serce.wosp.org.pl. Można wziąć udział w licytacji złotych kart i złotych serduszek. Jednocześnie na stronie aukcje.wosp.org.pl można znaleźć kilkadziesiąt tysięcy produktów, z których dochód zasili konto Fundacji.

1300 imprez: koncerty, biegi...

Finałowi towarzyszy wiele wydarzeń w całej Polsce i zagranicą. Zaplanowano około 1300 imprez w całym kraju. Największy koncert rozpocznie się o 13.35 na Placu Defilad w Warszawie. Pięć minut wcześniej wystartuje tam bieg "Policz się z cukrzycą", w którym weźmie udział co najmniej 5 tysięcy biegaczy. Jak co roku o 20.00 rozbłyśnie "światełko do nieba", czyli pokaz sztucznych ogni.

Premier się chwali

"Swoimi" aukcjami chwali się Kancelaria Premiera. Można wylicytować m.in. szalik z podpisem Donalda Tuska, w którym premier kibicował polskiej reprezentacji na Euro 2012. Zwycięzca aukcji zwiedzi też samą Kancelarię. Licytacja trwa...

Prezydent Komorowski też wspiera

- Cieszę się bardzo, że Orkiestra gra też dla starszych ludzi, bo to oznacza, że budujemy wspólnym wysiłkiem solidarność między pokoleniami. Chciałbym zachęcić do hojności, cieszmy się, że w takich sprawach jesteśmy razem - tak prezydent RP Bronisław Komorowski zachęca do udziału w XXI finale WOŚP.

Można, a jakże, licytować także "prezydencką" aukcję WOŚP - dwudniowy pobyt w prezydenckiej rezydencji w Wiśle. - Warto się spieszyć póki jest ładna pogoda, serdecznie zapraszamy do Wisły - zachęcał Komorowski cytowany przez portal gazeta.pl.

Posłanka wystawiła niepsującego się Dreamlinera

Joanna Senyszyn wystawiła na aukcję model... Dreamlinera. "Podobno się nie psuje" - pisze posłanka. Cena na aukcji to na razie 270 zł.

Poseł Girzyński ma swoje zdanie. Nie lewackie...

"Ja lewactwa nigdy nie popierałem w żadnej postaci, na WOŚP nie dawałem. Wspieram fundację przy swojej parafii" - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN Zbigniew Girzyński z PiS.

Goście Moniki Olejnik chwalili Owsiaka

Goście Moniki Olejnik: Stanisław Żelichowski z PSL, Beata Kempa z Solidarnej Polski, Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota, Wojciech Olejniczak z SLD i Jacek Protasiewicz z PO chwalili Jerzego Owsiaka i jego organizację również za to, że w tym roku po raz pierwszy zbierane są również pieniądze dla osób starszych. - Młodzi będą mogli zrobić coś dla tych najstarszych. To jest genialny pomysł, Jerzy Owsiak trafił w dziesiątkę. Gratuluję i jak zwykle jestem z Orkiestrą - powiedział Andrzej Rozenek.