22 z ponad 30 obywateli Ukrainy- pasażerów zatrzymanego w piątek na lotnisku w Warszawie samolotu linii AeroSvit wróciło już do kraju. Takie informacje przekazało w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych w Kijowie.

Ukraińcy zostali wysadzeni z samolotu i umieszczeni w hotelach w Warszawie. Otrzymali też wyżywienie, a następnego dnia, czyli w sobotę, byli już w kraju.

W piątek port lotniczy Boryspol w Kijowie poinformował o wstrzymaniu obsługi rejsów linii AeroSvit w związku z "naruszeniem przez przewoźnika dyscypliny finansowej" Odwołano loty AeroSvitu z Boryspola do Aten, Doniecka, Symferopola, zatrzymano maszyny w Dniepropietrowsku, Bukareszcie, Tel- Awiwie, Warszawie, Bangkoku, Sofii i Kiszyniowie.

Zaraz potem AeroSvit poinformował o uregulowaniu zaległości wobec lotniska, a także o wniesieniu przedpłaty za usługi w dniach kolejnych. W razie niedotrzymania tych płatności, port lotniczy wstrzyma ponownie obsługę linii od południa 9 stycznia.

Linie AeroSvit powstały w 1994 roku. Ich bazą jest właśnie Boryspol. Obsługują 80 międzynarodowych tras do 34 państw,w tym siedem transkontynentalnych. Mają 28 maszyn typu Boeing, w tym osiem dalekodystansowych Boeing 767 i 20 średniego zasięgu Boeing 737. Reszta to Airbusy, Embraery i ATR-y.