Sąd Okręgowy w Koszalinie (Zachodniopomorskie) oddalił w czwartek apelację obrony ws. oskarżonego o pedofilię księdza Zbigniewa R. i utrzymał w mocy wyrok 2 lat bezwzględnego więzienia.

Jak poinformował PAP rzecznik SO sędzia Sławomir Przykucki wyrok jest prawomocny.

Zbigniew R. był oskarżony o popełnienie w latach 2000 - 2001 piętnastu czynów pedofilskich wobec 12-letniego wówczas Marcina K. i jednego takiego samego czynu w 1999 r. wobec 14-letniego Piotra K. (pokrzywdzeni nie są krewnymi).

We wrześniu br. Sąd Rejonowy w Kołobrzegu uznał kapłana za winnego jedenastokrotnego doprowadzenia małoletnich do poddania się czynnościom seksualnym i skazał na 2 lata pozbawienia wolności. Wyrok ten został utrzymany przez sąd odwoławczy.

W śledztwie - jak informowała prokuratura - ksiądz nie przyznawał się do zarzutów. Na początkowym etapie postępowania duchowny był aresztowany. Potem zamieniono mu ten środek na dozór policji i poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. zł.

Proces kapłana ze względu na charakter sprawy zarówno w I jak II instancji toczył się z wyłączoną jawnością. Niejawne były również uzasadnienia obu wyroków.

Ksiądz Zbigniew R. był w latach 1998 - 2008 proboszczem jednej z parafii w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Odwołano go z tej funkcji z powodu podejrzenia naruszenia zasad celibatu przez kontakty seksualne z dorosłym mężczyzną. Ksiądz został suspendowany przez biskupa, co oznacza, że jest zawieszony w pełnieniu obowiązków kapłana.