Biskupi zwrócą się do Stolicy Apostolskiej o zgodę na obchodzenie w Polsce nowego święta Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana - poinformowało w środę PAP Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Nowe święto miałoby być obchodzone w czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, czyli tydzień przed uroczystością Bożego Ciała.

Biskupi podjęli tę decyzję podczas 360. zebrania plenarnego, które odbyło się w poniedziałek w Zakopanem. Zebranie poprzedziło trwające do czwartku w Zakopanem rekolekcje biskupów.

Reklama

Wprowadzenie do kalendarza liturgicznego nowego święta ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana zaproponował papież Benedykt XVI, episkopaty poszczególnych krajów wyrażają opinię, czy takie święto jest w danym kraju potrzebne.

Rekolekcje episkopatu zorganizowano pod hasłem "Będziecie mi świadkami wiary". Temat rekolekcji związany jest z ogłoszonym przez papieża Rokiem Wiary.

Do 2009 roku rekolekcje biskupów połączone z zebraniami plenarnymi KEP odbywały się na Jasnej Górze. W tym roku biskupi obradowali wyjątkowo w Zakopanem. Okazją odwiedzenia zakopiańskiej "Księżówki" jest m.in. trwający w niedalekim Ludźmierzu rok jubileuszowy z okazji 50-lecia koronacji figury Matki Bożej - Gaździny Podhala.