Pod wpływem kryzysu zadłużenia i dotkliwych oszczędności zaordynowanych przez rząd w Grecji rośnie popularność skrajnych ugrupowań kosztem trzech partii koalicyjnych - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez dziennik "Ellada".
Reklama

Gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, zwyciężyłaby Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA) z wynikiem na poziomie 30,5 proc. Skrajnie prawicowy Złoty Świt mógłby liczyć na 14 proc. głosów, co dałoby mu pozycję trzeciej siły w parlamencie.

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 17 czerwca br., ugrupowania te zdobyły odpowiednio 26,9 proc. i 6,9 proc. głosów.

Sondaż wskazuje jednocześnie, że maleje poparcie dla trzech partii wchodzących w skład koalicji rządzącej.

Konserwatywną Nową Demokrację (ND) premiera Antonisa Samarasa popiera obecnie 27 proc. wyborców (w porównaniu z 29,7 proc. w czerwcowych wyborach); socjalistyczny PASOK - tylko 5 proc. (w czerwcu 12,3 proc.), a Demokratyczną Lewicę - 5,5 proc. (w czerwcu 6,3 proc.).

Sondaż został przeprowadzony przez ośrodek VPRC w dniach 16-17 października z udziałem 1003 pełnoletnich osób uprawnionych do głosowania.