Rada Ministrów na posiedzeniu rozpoczętym w czwartek po godz. 16 ma wysłuchać głównych założeń tzw. drugiego expose premiera Donalda Tuska. Szef rządu wygłosi je w piątek w Sejmie.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował PAP, że na posiedzeniu Rady Ministrów Donald Tusk przedstawi informację na temat realizacji ubiegłorocznego expose i działań rządu w najbliższej przyszłości.

Sam premier podczas ostatniej konferencji prasowej zapowiedział, że w swoim piątkowym wystąpieniu będzie mówił o dotychczasowych dokonaniach rządu, a także o planach na 2013 rok "z perspektywą na całą kadencję". Zadeklarował zarazem, że nie przewiduje w najbliższym czasie zmian w swoim gabinecie.

Tusk wyraził nadzieję, że rządowi do końca roku uda się uporać ze zmianami dotyczącymi emerytur górniczych; nie wykluczył, że - mimo braku porozumienia ze stroną kościelną - projekt odpisu podatkowego na Kościół w wysokości 0,3 proc. trafi do Sejmu.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział w środę PAP, że Tusk rozmawiał ze wszystkimi ministrami o planowanym wystąpieniu w Sejmie. "Każdy z nas przedstawił swoje propozycje, ale to, co znajdzie się w drugim expose, to tylko i wyłącznie autorska decyzja premiera Tuska" - powiedział Gowin.

Graś powiedział, że na posiedzeniu rządu ministrowie - którzy przygotowywali "wkład" do expose - dowiedzą się, które rozwiązania ostatecznie znajdą się w wystąpieniu.

Według rzecznika rządu Donald Tusk w swoim wystąpieniu ma się skoncentrować na sytuacji gospodarczej, miejscach pracy, kwestiach społecznych oraz na planach, jakie rząd ma na najbliższe miesiące i lata w związku z sytuacją ekonomiczną w Europie.

Według informacji PAP uzyskanych od polityków z władz PO, premier będzie mówił m.in. o zmianach dotyczących emerytur górniczych, podatku dochodowym dla rolników od 2014 r., polityce prorodzinnej, deregulacji i walce o korzystny dla Polski budżet UE na lata 2014-2020.

Tusk zapowiadał już wcześniej, że w przyszłym roku nie będzie żadnych podwyżek podatków. Premier o szczegółach drugiego expose rozmawiał już z zarządem Platformy Obywatelskiej oraz z szefem PSL, wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

Według informacji PAP od polityków koalicyjnych, przed posiedzeniem rządu, w czwartek odbyło się spotkanie w "cztery oczy" Tusk-Pawlak. W czwartek o godz. 18 Tusk ma się jeszcze konsultować w sprawie swego wystąpienia z klubem Platformy.

Tusk wyliczyć ma w nim ustawy, które - zgodnie z jego zapowiedziami z expose z 2011 roku - weszły w życie. Chodzi o: wprowadzenie składki zdrowotnej dla rolników, podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawcy o 2 punkty proc., zmianę systemu waloryzacji emerytur i rent, uszczelnienie tzw. podatku Belki, podatek od miedzi i srebra (tzw. kopalniany) oraz podwyżkę 300 zł dla mundurowych, żołnierzy i policjantów.

Premier poinformuje też, że w listopadzie 2012 r. zostanie wypłacona podwyżka dla straży pożarnej, granicznej, straży więziennej i BOR w wysokości 300 zł - z części funduszu przeznaczonego na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych.

Tusk będzie też mówił o - jak ją nazywa - "najbardziej masywnej zmianie ustrojowej, wielkiej i przykrej operacji" - czyli podwyższaniu i zrównywaniu wieku emerytalnego (wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.) oraz ograniczaniu przywilejów emerytalnych służb mundurowych (od 1 stycznia 2013 r.).

Według Tuska do końca roku rządowi uda się uporać ze sprawą zmian dotyczących emerytur górniczych. Premier powiedział, że minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował go, że trwa żmudna analiza tego, co tak naprawdę jest zawodem górniczym przy wydobyciu, tak aby "nie skrzywdzić tych, którzy nie będąc górnikami (pracującymi) np. na kombajnie, są elektrykami, ratownikami i pracują pod ziemią".

Założenia do ustawy dotyczącej pozwoleń na budowę, znajdują się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych, a za tydzień na posiedzeniu rządu projekt ma zostać przyjęty.

Tusk przyznał, że najtrudniej idzie wprowadzanie zmian dotyczących rachunkowości i opodatkowania dla rolników - ze względu na poważny spór dotyczący szczegółów tego rozwiązania - między ministrem rolnictwa i ministrem finansów.

We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto krótki raport z realizacji zapowiedzi premiera z expose z ubiegłego roku.

Czwartkowe posiedzenie rządu zwołano na podstawie paragrafu 26 ust. 3 regulaminu pracy rządu, który stanowi, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach premier może zwołać posiedzenie Rady Ministrów w trybie nagłym.