Chcemy dymisji nie expose! – znaleźć można w komentarzach pod publikacjami na temat planowanego wystąpienia premiera Donalda Tuska. Jedni komentujący deklarują pełne poparcie dla szefa rządu, inni przedstawiają liczne sugestie zmian mających – w ich opinii – poprawić działanie państwa. Co w zapowiedziach wystąpienia premiera cieszy, co martwi, z czego kpi? Instytut Monitorowania Mediów przyjrzał się publikacjom czołowych portali internetowych na temat jesiennego tzw. drugiego expose premiera i reakcjom czytelników.

Po burzy, która przetoczyła się przez media i wszystkie szczeble władzy w związku ze sprawą Amber Gold, przyszedł czas na podsumowania, deklaracje, manifesty i wizje przyszłości według rządu i partii opozycyjnych. Przemówienie szefa rządu, nazywane szumnie „drugim expose”, zapowiedziane wstępnie na wrzesień, nastąpić ma jednak w drugim tygodniu października. Choć do wydarzenia zostało jeszcze kilka dni, zapowiedzi przemówienia i prognozy dotyczące poruszanych tematów znalazły się już we wszystkich niemal mediach. Instytut Monitorowania Mediów przyjrzał się publikacjom czołowych portali internetowych, ponieważ tylko media elektroniczne pozwalają na spotkanie tekstu dziennikarskiego i błyskawicznych reakcji czytelników. Pod lupę wzięte zostały materiały na temat „drugiego expose” z portali: dziennik.pl, gazetaprawna.pl, gazeta.pl, natemat.pl, onet.pl, rp.pl, tvn24.pl i wp.pl.

Opinie internautów na temat tzw. drugiego expose Tuska / Media / Kompas Social Media IMM
Forowicze gazetaprawna.pl na temat tzw. drugiego expose Tuska / Media / Kompas Social Media IMM

wp.pl

Wirtualna Polska powiadomiła w sierpniu o planowanym expose, następnie zaś zamieściła materiał video z wypowiedziami polityków na temat ich oczekiwań związanych z jesiennym przemówieniem premiera. Temat expose powrócił w opublikowanej przez portal wypowiedzi Janusza Palikota na temat kondycji rządu i premiera. Materiał ten stanowił zapis programu „Fakty po Faktach” z TVN24. Podobnie jak wypowiedź na temat expose Pawła Grasia – cytowana za RMF FM. WP zamieściła również prognozę Gazety Wyborczej dotyczącą tematów, które pojawić się mają w przemówieniu Donalda Tuska. Analizowane 5 materiałów doczekało się łącznie 945 komentarzy internautów, z czego kilkadziesiąt uznać można za neutralne dla Donalda Tuska i rządu. Neutralne dla rządu komentarze oznaczają zresztą z reguły atakowanie innej opcji politycznej, przede wszystkim Ruchu Palikota. Wśród niemal tysiąca wypowiedzi internautów zaledwie kilka było partii rządzącej przychylne.

Komentarze pod artykułami wp.pl:

• Po jego 1 expose straciłam kilka tysięcy na akcjach KGHM, które kupiłam pół godziny przed jego wystąpieniem. Lepiej niech już siedzi cicho, bo mam do niego pecha.

• Rodacy nie wiem na co czekamy. Tak jak przy acta wyjść na ulice, doprowadzić do dymisji rządu, rozliczyć ich z przekrętów. Kiedyś wierzyłem w POukładaną POlskę. Teraz coraz bardziej zastanawiam, nad tym kto przyczynił się do katastrofy smoleńskiej. Tam zginęli ludzie którzy, obniżyli akcyzę na paliwo, wprowadzili becikowe, sprzeciwiali się czerwonym, a dla przypomnienia pkb rosło 6% a teraz szkoda słów. Tak więc POdziękujmy tym którzy rujnują nasz kraj.

• A co takiego można usłyszeć od tego człowieka, same obiecanki i kłamstwa. Gdyby miał trochę honoru to by się nie pokazywał przed kamerami. Całe szczęście że telewizor można wyłączyć kiedy się chce.

• Najbardziej tragiczna część tego expose sprowadzi się do 3 słów premiera Tuska: "Nadal będę rządził".

onet.pl

Z zasobów portalu Onet.pl wybrane zostały 2 publikacje na temat expose premiera: omówienie zagadnień, które mają się w nim znaleźć oraz potwierdzenie przez Pawła Grasia terminu wystąpienia. Te dwa artykuły wywołały łącznie 419 komentarzy internautów, z czego kilkanaście było neutralnych, pozostałe ponad 400 stanowiło krytykę rządu i premiera.

Komentarze pod artykułami onet.pl:

• Już któryś miesiąc premier nosi się jak kura z jajem i tego jaja nie potrafi znieść., Teraz to już będzie mocno nieświeże to jajo i lepiej, aby premier dal sobie spokój. Już wystarczy nam sześcioletni proces dekonstrukcji destrukcji państwa. Niech Tusk odda swoje zabawki i idzie poharatać sobie w gałę, bo to jest jedyne i odpowiednie zajęcie dla niego

• Panie , było mi lepiej odciąć tą rękę , którą głos swój oddałem na PO-mioty , byłoby to mniejszą karą niż odebranie rozumu i życie teraz w nędzy i upodleniu przez tych szubrawców z PO-iociarni .... :(

• Czy rządzi aż tak głupio? Widziałem już głupsze rządy prezesa, co wcale nie znaczy, że przyznaję platformie laur z wspaniałe rządzenie.

• Panie Tusk czy nie lepiej pograć w gałę?
No niech Pan wreszcie da sobie spokój, jeśli tylko masz Pan honor i odwagę.

dziennik.pl

Do analizy publikacji portalu dziennik.pl na temat expose premiera Donalda Tuska przyjęto 6 tekstów z okresu od 1 września do 3 października 2012. Dziennik.pl zapowiedział tzw. drugie expose, następnie poinformował o jego terminie, przedstawił zagadnienia, które mają zostać poruszone, omówił rolę i miejsce kwestii gospodarczych w przemówieniu, a także zaprezentował stanowisko koalicjantów. Sześć artykułów stało się przyczynkiem do umieszczenia przez internautów łącznie 355 komentarzy. 62 z tych komentarzy miało wydźwięk neutralny dla Donalda Tuska, PO i rządu. 2 wypowiedzi internautów uznać można za pozytywne. Pozostałe komentarze stanowią mniej lub bardziej obraźliwe ataki na szefa rządu oraz słowne przepychanki, z reguły zbyt wulgarne, by je cytować, między zwolennikami PO i PiS. Największe oburzenie internautów wywołała zapowiedź wspierania banków.

Komentarze pod artykułami dziennik.pl:

• Brawo Tusk, czas najwyższy żeby się zająć tymi "świętymi krowami": górnikami i rolnikami.
No i po drodze jeszcze konkordat (oczywiście wypowiedzieć)

• Pobudzić wzrost gospodarczy?
Zawsze to lepiej brzmi, niż powstrzymać spadek.
Kolejna próba ratowania finansów państwa kosztem obywateli

• Premier zażąda żeby wszyscy byli piękni zdrowi i bogaci.

• Ja czekam na podsumowanie działań przez Tuska poprzedniego rządu co zrobił a czego nie według obietnic to będzie bardziej ciekawe 5 lat rządów ogromna kasa z UE bankructwa firm budowlanych sprzedanie majątku i ogromny dług dlaczego ? Miał pełną kadencję i potulnego koalicjanta to niech sie wytłumaczy a nie znów pijar.gazeta.pl

Osiem artykułów na temat expose premiera, przyjętych do analizy zasobów portalu gazeta.pl, to najobszerniejsza baza publikacji na temat tego wydarzenia. Liczba komentarzy do tych artykułów: 171. 47 komentarzy pod artykułem zawierającym sugestie ekspertów dotyczące treści wystąpienia to z reguły merytoryczna dyskusja na temat publikacji. Gromy zbierają częściej cytowani eksperci lub internauci o odmiennych poglądach niż rząd i premier. Około 50 komentarzy do artykułu na temat zagadnień, które mają zostać poruszone, uznać można za neutralne dla rządu i premiera.

Komentarze pod artykułami gazeta.pl:

• W sensie powie kogo jeszcze okradnie?
To uczciwy premierzyna.

• A kiedy podatek dochodowy dla kleru?!
• wszystko na to wskazuje że tylko górnicy ciężko pracują reszta społeczeństwa to pasożyty i darmozjady

• ja bym jeszcze raz dołożył nauczycielom, zwłaszcza polonistom, historykom i geografom.... te bestie niszczą ten kraj.... no i szkół jest za dużo i klas jest za dużo.... nauka tylko zdalna z domu.... zapamiętajcie.... tylko całkowita likwidacja oświaty podniesie ten kraj z kryzysu !!! dzieci wychowa wam internet.... !

• Niech zrobi a potem gada.
Bo jak zwykle na gadce tego rudego oszusta się skończy. Albo poleci Vincentowi wprowadzić podatek 1zł dla rolników.

gazetaprawna.pl

Na stronie internetowej Dziennika Gazety Prawnej znaleźć można kilka publikacji na temat zapowiadanego expose premiera. Począwszy od 31 sierpnia, kiedy podana została informacja o planowanym wystąpieniu, dziennikarze tego medium wracali do tematu we wrześniu – gdy przedstawili prognozę najważniejszych zagadnień, które powinny pojawić się w wystąpieniu oraz opublikowali wyniki badań przeprowadzonych we współpracy z Homo Homini na temat oczekiwań Polaków, a także w październiku, gdy data expose oraz zarys zagadnień przedostały się do mediów. Do czterech wybranych do analizy publikacji na temat expose szefa rządu pojawiło się łącznie 59 komentarzy. 36 spośród nich miała charakter stanowczo negatywny, z reguły też wulgarną i napastliwą formę. W kilku pojawiły się uwagi kwestionujące słuszność użycia słowa „expose”, które w opinii internautów powinno być zarezerwowane dla wystąpienia po wygranych wyborach. Nie odnotowano żadnego pozytywnego komentarza czy głosu poparcia.

Komentarze pod artykułami gazetaprawna.pl:

• Expose zwykło się było prezentować po wyborach rozumiem, że takowe ostatnio Tusk ze swoją świtą wygrał? Nie panie premierze rosnące słupki poparcia to nie wygrane wybory, to co pan odstawia to szopka dla ubogich duchem i dla "przyjaznych mediów", dla mnie to ucieczka naprzód gdy wszystko się wali wszystko by utrzymać władzę w partii i w kraju.

• EXPOSE JEST JEDNO !!!
Teraz to będzie wygłoszenie kłamstw i matactw dla otumanionego elektoratu.
EXPOSE - patrz encyklopedia

• Nikt już nie chce słuchać i patrzeć na ciebie Tusku, najlepiej będzie, gdy zrezygnujesz, bo mniej będzie szkód dla Polski i Polaków !!!

• Mamy parabanki, parawymiar sprawiedliwości i parapaństwo. Mamy kapitalizm, a z nim złotych chłopców i to wcale nie Marcin P. jest tym jedynym "golden boy". Jak to możliwe, że nikt nie zauważył przez ostatnie lata, że zagrożone jest bezpieczeństwo ekonomiczne państwa jak i tej gigantycznej skali korupcji w kluczowych resortach i instytucjach publicznych.. Hasła „róbta co chceta” muszą prowadzić do likwidacji państwa polskiego, raczej wcześniej niż później. Dość już mamy dziadowskiego parapaństwa z pararządem i jego paraprawdą o polskich problemach.

• No i kolejny raz, po expose Tuska, ktoś zyska, a ktoś straci, tak jak w zeszłym roku jak powiedział o nowym podatku od kopalin. Tym razem wydaje mi sie, że palnie o sprzedaży przez Rostowskiego KGHM jakimś bawarczykom.

tvn24.pl

Portal tvn24.pl już w czerwcu sugerował, że premier planuje „jesienny przełom”, powtórzył to w lipcu. We wrześniu pojawiła się informacja, że być może expose premiera zostanie wygłoszone tego dnia, kiedy rozpatrywane będzie konstruktywne votum nieufności wobec rządu. Do trzech analizowanych artykułów internauci dodali łącznie 27 komentarzy, z których 12 było negatywnych dla premiera i rządu. W przeciwieństwie do komentarzy z gazetaprawna.pl, zdarzały się jednak głosy poparcia dla pomysłów, które pojawić się mają, według informacji mediów, w expose lub sugerujące własne rozwiązania. Nawet negatywne komentarze na tvn24.pl nie są tak dosadne, jak na wcześniej analizowanym portalu.

Komentarze pod artykułami tvn24.pl:

• Reforma KRUS jest niezbędna. Wywalić wszystkich pseudo rolników, cwaniaków i kombinatorów. Rolnik, to rolnik. Utrzymuje się z uprawy ziemi i UPRAWIA JĄ, MA DO TEGO ODPOWIEDNI SPRZĘT i hoduje inwentarz. Cwaniaków typu "tu 1,05 ha gruntu " a tu porządny interes z handlu lub drobnego przemysłu, lub usług jest za dużo w KRUS.

• Górnicy to ludzie pracujący ciężko-im przywileje należy utrzymać!
Górnikiem nie może być żaden pracownik biurowy ani żaden związkowiec-tym ludziom nie należą się żadne przywileje górnicze ! Działaczom związkowym zaoferować minimum socjalne -albo prace pod ziemią niech zapracują na swoje utrzymanie !(darmozjady-nieroby-krzykacze-żyjący kosztem innych)

• są jeszcze inne zakłady państwowe nie wypracowujące zysku a mające przywileje np. ZUS -dlaczego ?

• Problem z premierem jest ten, że obiecuje i... na obietnicach kończy. Reformy? Jedyne reformy na jakie się zdobędzie to te, które obciążą najsłabszych.

• Tusk dopadła zmarnowana pierwsza kadencja, marnowanie czasu to w polityce grzech śmiertelny, ratunku nie widzę dla gościa.rp.pl

5 artykułów, w tym analiza Marka Magierowskiego na temat zagadnień, które pojawią się lub powinny się pojawić w expose oraz 23 komentarze – tak wygląda temat tzw. drugiego expose premiera Donalda Tuska na łamach portalu rp.pl. do analizy przyjęto wyłącznie artykuły z rp.pl, bez powiązanych materiałów z internetowego wydania Uważam Rze Inaczej Pisane. Komentatorzy nie opublikowali żadnego pozytywnego czy choćby neutralnego dla premiera i rządu komentarza.

Komentarze pod artykułami rp.pl:

• na co czekamy? na kolejna ściemę Tuska, którą będzie grał na czas. Najdalej w przyszłym roku Tusk przejdzie w publiczny niebyt, a my zaczniemy odrabiać straty spowodowane jego ignorancją i powszechnym kolesiostwem.

• Nie wiem co ten podwórkowy piłkarz znowu nabajdurzy. Ale wiem co powinien powiedzieć - idę pograć w gałę, takiego mam plana, to mówię wam ja, premier. I to jest właśnie miejsce dla tej wybitnej postaci typowanej na przewodniczącego UE chyba przez KICKER.

• Należałoby zapytać Donalda jakie nowe osobistości światowego Public Relations zatrudnił do skomponowania swojego nowego expose. Jest mały problem. Jak tu występować z nowym expose skoro się niewiele zrobiło w sprawach z poprzedniego. Poza tym uważam, że PO należy zdelegalizować.

• To wszystko co się dzieje, to tylko teatr dla lemingów, bo w zasadzie każda strona jest uzależniona od finansjery międzynarodowej i wiele nie może, a może tylko tyle na ile pozwoli ta finansjera, która ma swoje dalekosiężne cele, wywłaszczenie wszystkich ze wszystkiego co posiadają.

natemat.pl

Jedna publikacja Michała Gąsiora, 16 komentarzy w ciągu doby – tak omówiony został na portalu natemat.pl temat październikowego expose premiera Donalda Tuska. Autor bazuje na publikacji Gazety Wyborczej, w której przedstawione zostały zagadnienia przewidywane jako treść wystąpienia. Zaledwie 5 komentarzy ma stanowczo negatywny dla szefa rządu wydźwięk. Większość to niekoniecznie pozytywne, ale interesujące sugestie i oczekiwania internautów:

• Ja chciałabym, żeby premier Tusk wyjaśnił mi, jak Państwo będzie chroniło kobiety, które po powrocie z urlopu macierzyńskiego dostają wypowiedzenie. W wieku 35 lat zdecydowałam się na dziecko, a teraz moja szefowa mówi mi, że nie mam po co wracać, bo mam za wysokie kompetencje, ale przede wszystkim z małym dzieckiem, nie będę już tak elastyczna, jak kiedyś (pracowałam po 12 godz.). Ochrona przy obniżonym wymiarze etatu, to fikcja. Po co "bredzić" ciągle o katastrofie demograficznej, skoro Państwo nie potrafi uchronić kobiet przed dyskryminacją z tytułu urodzenia dziecka?

• Mnie wystarczy, żeby zabrał Gowina, Arłukowicza, Grasia...
Już dawać nic nie musi :)

• Mniej kasy na religie więcej na Centrum Zdrowia Dziecka!!! Kościół i księża powinni żywić sie sami. Pozdrawiam

• A wystarczyłoby by zastopował premier pieniądze miliardami wyciekające do watykańskiej firmy i KRUS zlikwidował.

Można zauważyć, że nawet negatywne komentarze cechuje spora kultura wypowiedzi, w porównaniu z tradycyjnym „hejterstwem”, które znaleźć można na wielu portalach:

• Wiara w kolejne zapowiedzi premiera Tuska przypomina mi wiarę żony alkoholika, że ten jednak przestanie pić i ją bić.