Na stronach internetowych Narodowych Archiwów USA opublikowano w poniedziałek amerykańskie akta dotyczące historii zbrodni katyńskiej. Część opublikowanego materiału, liczącego kilka tysięcy stron, to dokumenty dotąd nieznane.

W skład ujawnionych dokumentów wchodzą m.in. akta Departamentu Stanu, Departamentu Obrony i armii Stanów Zjednoczonych dotyczące zbrodni katyńskiej, archiwa prezydentów Franklina Delano Roosevelta, Harry'ego Trumana i Dwighta Eisenhowera, amerykańskich komórek wywiadowczych, materiały z procesu norymberskiego oraz niemieckie materiały przejęte przez armię amerykańską w 1945 r., w tym filmy i zdjęcia lotnicze Lasu Katyńskiego.

Wśród materiałów opublikowanych na stronach Narodowych Archiwów USA znalazł się film dokumentalny pt. "Katyń, 1973". Pochodzi on z archiwów CIA. Film rozpoczyna się w 1939 r. Narrator tłumaczy jak doszło do wybuchu wojny i jakie są jej następstwa: Dziesiątki tysięcy żołnierzy trafia do niewoli, niektórzy już z niej nie wrócą. Wielu z nich umrze w lesie niedaleko Smoleńska, w Katyniu. Kto ich zabił i kiedy to jedna z największych tajemnic II Wojny Światowej.

Następnie pokazana jest scena śmierci polskiego oficera. Narrator tłumaczy, że jedyne co wiemy to sposób, w jaki ginęli Polacy w Katyniu.

W filmie występują także osoby, które ocalały.

Film