Dwa największe ugrupowania w Radzie Najwyższej Ukrainy - rządząca Partia Regionów i opozycyjna Batkiwszczyna (Ojczyzna) - przekazały w piątek Centralnej Komisji Wyborczej w Kijowie listy kandydatów na październikowe wybory parlamentarne.

Zatwierdzoną na zjeździe 30 lipca listę wyborczą Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza otwiera premier Mykoła Azarow.

Pierwsze miejsce na liście Batkiwszczyny zajmuje jej przywódczyni, odbywająca wyrok siedmiu lat więzienia była premier Julia Tymoszenko.

Ze względu na to, że ukraińskie prawo nie zezwala osobom karanym na startowanie w wyborach opozycyjna polityk najprawdopodobniej nie zostanie zaakceptowana jako kandydatka.

W tej sytuacji na najważniejsze miejsce na liście wysunie się b. przewodniczący parlamentu Arsenij Jaceniuk, który niedawno przyłączył się do Batkiwszczyny.

Kampania wyborcza oficjalnie rozpoczęła się na Ukrainie w ub. poniedziałek. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych w marcu badań socjologicznych Partia Regionów mogłaby liczyć w wyborach na 18,2 proc. głosów.

Batkiwszczyna cieszyła się wówczas poparciem 19,6 proc. wyborców. Eksperci, którzy komentowali ten sondaż, wskazywali, że jeśli ugrupowanie byłej premier stworzyłoby koalicję z innymi formacjami opozycyjnymi, m.in. z partią UDAR (cios) boksera Witalija Kliczki, Partia Regionów nie byłaby w stanie utrzymać władzy.

Z kolei czerwcowy sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii wskazał, że Partia Regionów ma 16 proc., a Batkiwszczyna - 14,5 proc. poparcia.

W grudniu ub. roku Rada Najwyższa Ukrainy zmieniła prawo wyborcze. Dotychczasowy system proporcjonalny zamieniono wówczas na system proporcjonalno-większościowy, podniesiono do 5 proc. próg wyborczy oraz wykluczono z udziału w wyborach bloki polityczne. Ostatnie, przedterminowe wybory parlamentarne odbyły się na Ukrainie we wrześniu 2007 r.